Trávíme dovolenou každý jinde a jinak

19.08.2022

Zatímco vy si chcete nerušeně hovět v náruči paprsků na pláži, on by se nejraději viděl v klidných vodách na rybách nebo na vrcholu osmitisícovky. Jde o signál začínající krize, nebo spíš o prozření, že dovolená strávená sólo vašemu vztahu jen prospěje?

Každý rok je to stejné. Jakmile se přiblíží čas odjezdu na dovolenou, mám pocit, že jsem se stala obětí skrytého pořadu Výměna manželek. Jako by přes noc někdo přestavěl kulisy a přenesl mě do ložnice úplně jiného chlapa, který od kuropění podupává po bytě a pronásleduje mě s dotazy, jestli už jsem se sbalila a jak dlouho proboha ještě budu v koupelně. Během pár minut jsem z něho tak vyvedená z míry, že stoprocentně zapomenu doma něco důležitého - pas na nočním stolku, zavřít okno v ložnici nebo vypnout žehličku. Tím tomu ještě dodám. S každým pohledem na taxametr, který trpělivě odpočítává každý můj krok po schodech nahoru do bytu a zpátky, se jeho dech prohlubuje do útrpného "ách" a "óch" a jeho slovník se stává nepublikovatelným. Po usednutí do letadla se naštěstí scénář zase mění a vedle mě již nesedí neurotik stižený cestovní horečkou, ale opět můj milovaný, galantní a tolerantní manžel, který se ranní kreatuře partnera dokáže s nadhledem zasmát.

Léto ve znamení hádek

Z průzkumů vyplývá, že dovolená je pro vztahy jako časovaná puma. Až 38 % lidí má problém se s partnerem shodnout, kam vůbec vyrazí, a 23 % respondentů udává, že rezignuje na své představy o dovolené ve prospěch partnera. Podle průzkumů agentury NMS Market Research se u každého desátého páru letní relaxace zvrtne v hádku a u každého stého končí dovolená rozchodem. Aby toho nebylo dost, svou roli hraje také fakt, že podle agentury se každý třetí rodič během dovolené nechce věnovat dětem. Pořídí jim sice zájezd a možná jim koupí na cestu nový nafukovací člun, ale během samotného pobytu tiše doufá, že si dítě buď najde na pláži kamarády, nebo se zabaví samo.

Letní dovolená je bezpochyby obdobím stresu a vyostřených emocí. Cizí prostředí, programový plán "teď máme dovolenou, na kterou jsme se celý rok těšili, tak všechno musí být zalité sluncem", náročnější logistika a organizace rodiny, větší zátěž na rodinný rozpočet, více času stráveného pospolu... Faktorů, které mohou stát v cestě letní pohodě, je řada. Hlavní nevýhodou je, že se před nimi na dovolené nedá utéct. Zatímco doma si můžete odejít vyčistit toxické myšlenky na zahradu, vypovídat se kamarádce nebo vybít vztek v posilovně, v hotelovém rezortu nebo na horských pláních kdesi v divočině jsou možnosti úniku omezené. Odborníci se však shodují, že samotná dovolená za nic nemůže. Dovolenkové krize jsou spíše výsledkem dlouhodobých problémů, které ve změněných podmínkách mohou probublat na povrch. "Dovolená je vždy prověrkou vztahu bez ohledu na to, zda jste s partnerem spolu pár týdnů nebo mnoho let. To, podle jakého scénáře probíhá, o vztahu hodně vypovídá. Pokud o něj umíte pečovat a umíte i v běžném režimu dělit svůj čas mezi sebe navzájem, děti a práci, je velmi pravděpodobné, že zvládnete i krizové situace na cestách s nadhledem. V případě, že se celý rok zanedbáváte a upínáte se k dovolené jako k jedné z mála příležitostí, kdy své resty vůči sobě navzájem můžete napravit, pravděpodobně si ji příliš neužijete. Je tu totiž velké riziko, že existující problémy mezi vámi budou eskalovat," konstatuje koučka Marie Vostřáková.

Odpočinek od vztahu

Dovolená znamená vzácné chvilky volna, které si logicky chcete užít s těmi nejbližšími. Proč se ale vyplatí být trochu egoistická a jít si za svými letními sny i za cenu, že se k vám partner nepřipojí? "Oddělené dovolené nejsou u párů, které spolu mají něco odžito, žádnou výjimkou. Samozřejmě, že je i ve zralejší fázi vztahu důležité, aby pár stmelovaly podobné koníčky a zájmy. Stejně tak je ale klíčový respekt k odlišným zálibám a potřebám partnera. Čas, kdy můžete na chvíli opustit své role ve vztahu, v rodině a práci, otevírá cestu k seberealizaci. Můžete se věnovat sobě samým, svým koníčkům a snům, uchováte si jistý pocit nezávislosti a vlastní autenticity. Chvíle, kdy ztrácíte kontakt s každodenní rutinou, jejíž je partner v některých případech součástí, jsou nesmírně osvěžující nejen pro vás, ale i pro vztah. Vracíte se k sobě odpočatí, spokojeni sami se sebou, uvědomujete si, jak se vám jeden po druhém stýskalo, máte si o čem povídat...," vyjmenovává Marie Vostřáková.

Každý chceme něco jiného

"Zatímco manžel je nesportovec, spíš takový ten kutil domácí, já jsem nejvíc ve svém živlu, když můžu sednout na kolo a vyrazit někam do přírody. Dokud byly děti malé, plánovaly jsme dovolenou vždycky společně. Od doby, kdy už je ale můžeme svěřit bez obav babičkám nebo vyslat na tábor, trávíme v létě týden každý zvlášť a týden spolu na chalupě nebo u moře. Než jsme si na tento model zvykli, trochu jsme s ním bojovali. Trápily mě výčitky svědomí, že já si jedu užívat, zatímco manžel bude zase dřít na chalupě. Manžel pro změnu vykresloval černé scénáře, co všechno se mi může na cestách stát. Chvíli trvalo, než jsem si uvědomila, že i kdybych koupila letenky na Seychely, on bude stejně nejšťastnější v dílně a na zahradě. Manžel zase pochopil, že nesjíždím Grand Canyon, takže se mu můžu vrátit v jednom kuse," líčí svou zkušenost 42letá právnička Hanka.

Pravidla dovolené bez partnera

Sdělit partnerovi, že byste na letošní dovolenou chtěla vyrazit bez něj, chce kus odvahy. Jaká pravidla byste měla dodržet?

1. Řekněte to včas
Dopřejte sobě i partnerovi čas vaše přání zpracovat a přijmout. Přesvědčte jej o tom, že důvodem není pocit, že by vám s ním nebylo dobře, a připravte si konkrétní argumenty.

2. Promyslete finanční stránku
Pokud jemu stačí ke štěstí letní pohoda na rybách, zatímco vy se vidíte na běloskvoucích plážích v nějakém z exotických rájů, vezměte předem v potaz, jak se k vašemu přání partner postaví. Máte-li společný rozpočet, bylo by férové, abyste si na svůj výlet ušetřila sama.

3. Sami i spolu
Vyrazit na dovolenou sólo by nemělo znamenat rezignaci na společně strávený čas. Jakou bude mít konkrétní podobu, je samozřejmě na vás. Někdo to řeší rozdělením dovolené půl na půl (týden sama a týden s ním), někomu stačí třeba jen společný prodloužený víkend.

Text: Běla Gabrielová

Zdroj: Časopis Perfect Woman