Trendy domácnost pomocí tapet

10.07.2023

Tapety jsou opět v módě a dokonale promění jakýkoliv interiér. Na trhu je nepřeberné množství druhů s nejrůznějšími motivy. Pokud nejste zastánci čistě jednobarevných stěn nebo si chcete zařídit interiér v určitém stylu, budou pro vás tapety tou správnou volbou. Jaký typ vybrat a jak na jejich lepení?

Pro úspěšnou proměnu interiéru pomocí tapet je důležitý jejich správný výběr, k tomu kvalitní lepidlo a perfektní příprava podkladu. Práce s tapetami není tak složitá, jak se může zdát. "Tapety se prodávají v rolích, aby bylo možné je snadno instalovat. Pokud se vám dílo nepovede nebo se vám nakonec nebude líbit, lze je snadno strhnout. Nemusíte se proto bát, že se vám vybraný vzor snadno okouká," říká Tadeáš Tenkl, odborník z oddělení tapet a dekorací v projektových marketech Hornbach.

Výběr správné tapety

Různé typy tapet mají odlišné vlastnosti. Mohou být například omyvatelné, vhodné do místností se zvýšenou vlhkostí a podobně.

• Vliesové tapety

Možná tento druh tapet znáte pod názvem flísové tapety. Na trhu nejsou příliš dlouho, ale už teď se těší velké oblibě. Mají totiž mnoho benefitů. Jsou prodyšné, tedy stěna, na níž jsou nalepené, nezplesniví. Pyšní se vysokou pevností, jejich barva se ani po čase nezmění a poskytují výbornou tepelnou i zvukovou izolaci. Jsou velmi univerzální a můžete je umístit do každé místnosti. Jejich lepení je navíc velmi snadné.

• Vinylové tapety

Vinylové tapety se vyrábí tak, že se nanese vinylová vrstva na papírový podklad. To, do jaké míry je tapeta kvalitní, závisí právě na vinylové vrstvě. Platí zde jednoduchá rovnice: čím více vrstev, tím je tapeta kvalitnější. A jaké přinášejí výhody? Jsou odolné a dají se dobře omývat. Poskytují také částečnou izolaci tepla. Bez problémů je nalepíte na různé podklady, jako je například omítka, beton, sádrokarton nebo umakart. Šikovně zakryjí různé nerovnosti a prasklinky na zdi. "Ačkoliv jsou vinylové tapety stálice na trhu, přináší s sebou také drobnou nevýhodu v podobě neprodyšnosti. Nehodí se tedy na zdi, které občas vlhnou," doplňuje specialista z Hornbachu.

• Papírové tapety

Papírové tapety se vyrábí buď jednovrstvé, nebo dvojvrstvé, těm se také říká duplexní a jsou kvalitnější. "Seznam výhod u papírových tapet není příliš dlouhý, ale jsou o poznání levnější. Můžete je navíc použít do každého interiéru. Mezi hlavní nevýhody naopak patří omezená omyvatelnost a nižší odolnost proti oděru," popisuje Tadeáš Tenkl.

Připravte se na lepení tapet

K lepení tapet budete určitě potřebovat pravítko, metr, olovnici, vodováhu, nůžky, nůž, váleček a kvalitní lepidlo. Začněte tím, že v celém interiéru vypnete proud a odmontujete vypínače i zásuvky. "Důležitá je dobrá příprava povrchu. Pokud jsou na něm staré tapety, šetrně je odstraňte. Snadno si poradíte s vliesovými tapetami. Na ostatní můžete použít například také odstraňovač tapet," radí odborník z Hornbachu.

Stěna, kterou se rozhodnete tapetovat, by měla být rovná. Jen dokonale rovný povrch je zárukou bezproblémového lepení. Olupující omítku seškrábejte, veškeré praskliny zatmelte a zahlaďte nerovnosti. Na drsné povrchy naneste penetraci.

Začněte lepit

Připravte si jednotlivé pruhy tapet a ke každému dílu přidejte zhruba 10 cm, konečnou délku zarovnáte nakonec. Tapetu si rozložte na rovný povrch a rovnoměrně rozetřete lepidlo. Vyčkejte, než se lepidlo nasákne. Pomocí olovnice si vyměřte a tužkou si na stěnu nakreslete první svislou čáru. Využijte pravítko. Tapetu po nalepení ihned uhlaďte. Pomůže vám s tím hadřík. Zbavte se všech vzduchových bublin. Přečnívající okraje tapety zastřihněte. Než nalepíte další tapetu, zkontrolujte, zda na sebe navazují vzory. Rozstřihněte otvory pro vypínače, elektrický proud musí být stále vypnutý.

"Při lepení papírových tapet se lepidlo nanáší na rubovou stranu tapety i na stěnu. V případě tapet z vinylu se lepidlo nanáší jen na tapetu. Při lepení vliesových se nanese pouze na stěnu. Tapety se lepí od shora dolů a těsně vedle sebe (na sraz). Vzniklé vzduchové bubliny vytlačujte od středu do stran," upozorňuje Tadeáš Tenkl z Hornbachu.

www.hornbach.cz