Tři oříšky pro zdraví

15.10.2022

Dávné čínské rukopisy nazývají lískové oříšky posvátnou nebeskou stravou. Lískové oříšky se řadí mezi nejstarší zemědělské plodiny. Antičtí lékaři využívali jejich účinky nejen při léčbě rýmy, ale i v prevenci proti plešatění.

Lískové oříšky (Corylus avellana)

Lískové oříšky jsou plodem keře lísky obecné. Oříšky rostou jak samostatně, tak v párech, trojicích i pěticích. Jsou ukryty v zelené, ochmýřené, zvoncovité slupce, která, jak postupuje růst, posléze odhaluje světle hnědou tvrdou skořápku ukrývající oříšek s výraznou chutí a vůní. Opadavý keř lísky se může dožít i sta let. Je poměrně nenáročný na podmínky, potřebuje pouze dostatek vláhy. Keře lísky obecné nacházíme v remízkách, kolem polních cest, v okrajových částech lesa či lemujících lučiny. Líska je vysazována i jako okrasný keř či živý plot.

Lískové oříšky pro chuť a výživu

Pietro Ferrero, muž s velkou kulinářskou fantazií, dokázal z lískových oříšků dostat zřejmě maximum, když stvořil recepturu na pomazánku zvanou "Nutella". V základu jeho původní receptury stála čokoláda, kakaové máslo a pražené lískové oříšky, ale cesta k pomazánce, tak jak ji známe dnes, měla pochopitelně svůj další, zajímavý vývoj. Lískové oříšky obsahují tuky, bílkoviny, sacharidy, vlákninu, vitamin E, tiamin, hořčík, vápník, draslík a vysoký podíl kyseliny listové. Lískové oříšky můžeme pojídat syrové či pražené. Mohou být součástí dezertů, náplní do čokoládových pralinek, zmrzlin, pečiva, suchých snídaňových směsí, ale i zeleninových salátů. Pokud si chceme vyrobit své vlastní oříškové máslo, rozmixujeme opražené, vrchní jemné slupky zbavené oříšky tak, aby nám vznikla pasta. Vynikající je i oříškový olej, který nám poslouží do zálivek salátů či všude tam, kde oceníme aromatickou, příjemnou chuť "lískáčů".

Lískové oříšky pro harmonizaci organismu

Lískové oříšky jsou dobrým zdrojem aminokyseliny argininu, která má schopnost rozšiřovat cévy. Lískové oříšky jsou vynikající v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Obsažené minerály snižují krevní tlak, hladinu lipidů v krvi. Dříve se lískové oříšky podávaly při chronickém kašli, nachlazení či potížích se žaludkem, na deprese i při Alzheimerově chorobě.

Lískové oříšky pro krásu

Olej z lískových oříšku je účinným bojovníkem proti celulitidě, a to při zevní aplikaci na postižená místa. Pokud chceme dosáhnout trvalých, uspokojivých výsledků, je však potřeba upravit jídelníček, pitný režim, pohyb a dopřát si masáže, které zajistí správné proudění lymfatického systému.

Na co si dáme pozor

Oříšky bez slupky uchováváme na suchém, chladném místě. Pokud je chceme zbavit jemné nahnědlé slupky, opražíme je nasucho buď v troubě či na teflonové pánvi. Slupky pak snadno vymneme.

Text: Judita Korfová

Zdroj: Časopis Rituals, cesta životem