Zimní cestování: Hory nebo exotika buďte vždy připraveni

17.02.2022

Doba zimních dovolených je v plném proudu a po dvou letech omezených možností cestování se mnoho z nás rozhodlo konečně vyjet do zahraničí. Ať už volíte hory nebo moře, přinášíme pár tipů, jak si pobyt v zahraničí zjednodušit a užít bez starostí.

Odpočívejte! Dovolená je krátká

Je sice jasné, že chcete stihnout sjet kopec co nejvíc krát nebo navštívit mnoho zajímavých památek a míst, které jste si našli v cestovním průvodci. Proč se ale honit i na dovolené? Ono vám nic moc neuteče. Zkuste na chvíli zpomalit a užít si přítomný okamžik, bez stresu a pocitu, že něco musíte. V ideálním případě také nechte pracovní telefon a notebook doma. Za těch pár dní, kdy nebudete na příjmu, se většinou nic závažného nestane.

Cestovní pojištění nepodceňujte

Pokud se chystáte do zahraničí, určitě se nezapomeňte pojistit. Nehoda není náhoda a bez pojištění se vám může případná návštěva nemocnice, pohotovosti nebo lékařské ambulance pěkně prodražit. Zajímejte se také o to, co v rámci pojištění nabízí vaše pojišťovna za služby. "Naše základní cestovní pojištění kryje riziko onemocnění covidem-19 ve všech destinacích, kam lze podle Ministerstva zahraničních věcí cestovat. Zákazník nemusí sjednávat další připojištění ani připlácet. V rámci léčebných výloh hradí pojišťovna v případě této diagnózy vyšetření i medikaci, případný převoz a hospitalizaci, testy nemocné osoby a také repatriaci domů, je-li lékařsky indikovaná. Důležitou podmínkou platnosti cestovního pojištění je dodržení všech opatření a instrukcí pro pohyb osob za hranice platných jak v ČR, tak i v navštívené, případně tranzitní zemi," říká Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny UNIQA.

Nejezděte do neznáma

Máte rádi dobrodružství a často se vydáváte prostě tam, kam vás zrovna napadne? Pokud pro letošní jarní dovolenou plánujete nějakou exotickou destinaci, zjistěte si alespoň základní informace o vaší destinaci. Nemusíte hned z rukávu vysypat všechny kulturní zvyky dané země a její nejvýznamnější památky, ale vědět informace o bezpečnosti, aktuální politické situaci nebo hygienických pravidlech je dobré vědět. Spoustu cenných, ověřených a aktuálních informací a varování najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Nebojte se vybírat z bankomatu

Platit kartou už lze téměř všude, ale občas vás na dovolené překvapí místo, kde se stále platí jen a pouze v hotovosti. Najít bankomat většinou nebývá problém, ten může nastat v okamžiku, kdy uvidíte na vašem bankovním výpisu poplatek za výběr. "Banky si nejčastěji účtují poplatek ve výši jednoho až dvou procent z požadované částky, případně se platí za každý výběr z bankomatu v zahraničí paušální poplatek, i ten se ale většinou pohybuje v řádech stovek korun. Existují ale i účty, kde toto řešit nemusíte. Naši klienti mají všechny výběry ze zahraničních, ale samozřejmě i českých bankomatů, zcela zdarma," vysvětluje Zuzana Filipová, ředitelka ESG a komunikace MONETA Money Bank.

Na svah ani na pláž nemusíte nosit peněženku

V bezkontaktním placení jsme my Češi přeborníky. Od samých začátků patříme na špičku v evropském žebříčku úhrad pomocí přiložení karty k terminálu. A stejně jako jsme si oblíbili "pípání" boduje u nás i placení hodinkami nebo chytrým telefonem. Zkuste tedy příště nechat peněženku na hotelovém pokoji a když vám na svahu vyhládne nebo na pláži dostanete chuť na nějaký ten drink, zaplaťte mávnutím ruky. Je to tak jednoduché, a navíc i bezpečné. Najednou vám odpadne starost o to, abyste někde neztratili nebo vám někdo neukradl peněženku.

Cestovní lékárničku mějte při ruce

Střevní potíže, poranění o korály nebo natažený sval dokážou nepříjemně pokazit dovolenou. Přitom stačí mít s sebou alespoň základní verzi cestovní lékárničky s dezinfekcí, náplastmi, léky na bolest, nevolnost, průjem a snížení horečky. A pokud jedete na hory, tak i nějaký krém či gel na bolest svalů, pružné obinadlo a pastilky na bolest v krku. I tak málo stačí pro záchranu vaší pohody na dovolené.

Už žádné směnárny, a především lepší kurz

Nebaví vás před cestou do zahraničí sledovat neustále se měnící směnné kurzy a čekat na ten správný moment, kdy jít so směnárny a hotovost si vyměnit co nejvýhodněji? To už není nutné, tedy pokud se rozhodnete sáhnout po bankovní novince - online směnárně. Ty obvykle provozují banky, které umožňují svým klientům bezplatně otevřít účet v cizí měně (většinou v eurech či dolarech). A z tohoto účtu pak platit v zahraniční měně. "Je to jednoduchá cesta k nejlepším směnným kurzům dolaru a eura na tuzemském bankovním trhu, navíc bez poplatků a bez nutnosti kamkoli chodit," říká Zuzana Filipová z MONETA Money Bank.