Udělejte si z radiátoru designový kousek

13.07.2021

Domácí radiátory jsou během let kvůli teplotním výkyvům znatelně opotřebovány. Objevuje se na nich rez, žluté skvrny nebo se jejich nátěry začnou místy odlupovat. Takto poničený radiátor ztrácí svou plnou funkčnost, a navíc kazí celkový dojem v místnosti. S odborníkem z Balakrylu jsme připravili návod, jak zvládnout renovaci během dne.

1. Začněte broušením

Před renovací vypněte topení a nechte ho zcela vychladnout. Pod topení si dejte fólii nebo podložku. "Všechny nesoudržné a nepřilnavé nátěry i zkorodovaná místa zbruste ocelovým kartáčem. Zbylý povrch radiátoru zbruste brusnou houbou nebo použijte smirkový papír, kterým se lépe dostanete mezi žebra. Zbroušení a odstranění nesoudržných nátěrů celého topení je nutné, aby nový nátěr dobře přilnul," radí Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce značky Balakryl.

2. Topení očistěte a omyjte

Zbroušený radiátor nejprve omeťte smetáčkem od prachu. Důležité je odstranit i mastnotu, k čemuž dobře poslouží speciální odmašťovací přípravky (koupíte v drogerii nebo prodejnách s barvami). Potom celé topení omyjte pomocí hadříku a teplé mýdlové vody.

3. Zakryjte měřáky a kohouty

Místa, která nechcete zamazat barvou - tedy měřáky a kohouty sloužící k ovládání teploty - přelepte maskovací páskou. Na podlahu můžete použít zakrývací fólii nebo postačí i papírový karton.

4. Použijte antikorozní nátěr

Všechna místa, která jsou zbroušená, poškozená nebo odhalená až na kov, natřete nejprve antikorozním podkladovým nátěrem Balakryl Antikor. "Základní nátěr ochrání povrch před rezivěním a zlepší přilnavost vrchního nátěru. Navíc je rychleschnoucí a není potřeba ho před aplikací krycí barvy přebrušovat," doplňuje Radek Kříž.

5. Aplikujte krycí barvu

Na teplovodní topení nakonec naneste krycí barvu ve dvou vrstvách s časovým rozestupem 4 hodin. Lze použít speciální nátěr Balakryl Radet v základních odstínech, který vydrží teplotu až do 105 °C. Nebo si můžete vybrat až z 20 000 odstínů krycích barev Balakryl UNI, které jsou také vhodné k renovačním nátěrům topení. Oba nátěry navíc dokonale kryjí, nezapáchají ani neblednou. K aplikaci barvy doporučujeme na přední a horní část topení použít plochý štětec. Na hůře dostupná místa mezi žebry pak zárohový štětec nebo malý zaoblený váleček.

Další projekty a inspiraci na víkend najdete na: projektnavikend.cz