Umění kombinovat barvy

21.10.2021

Špatně zvolené barvy a dekorace v interiéru mohou být velmi zneklidňující, mohou nás dokonce frustrovat, pokud jejich kombinaci správně nevyvážíme. Existuje však velmi jednoduchý a snadný způsob, jak v našem domově vytvořit vyváženou paletu barev a tou je pravidlo 60-30-10.

Co znamená pravidlo 60-30-10? "Je to jednoduché pravidlo dekoru, které pomáhá vytvořit optimální a příjemnou paletu barev pro prostor. Uvádí se, že 60 % místnosti by mělo zaplněno být dominantní barvou, 30 % sekundární barvou nebo texturou a posledních 10 % by mělo být pouze akcentem. Samozřejmě je nutné také přihlédnout k barevné kombinaci vybraných tří barev," říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Správné použití

První číslo je 60, tedy 60 % je hlavní barva místnosti, dala by se nazvat také barvou pozadí. Když se podíváte na prostor, řeknete si, je to například šedá místnost nebo jakákoli jiná hlavní barva, kterou si vyberete. A které části interiéru pro ni zvolit? Jsou to především zdi, koberce, pohovka nebo velké kusy nábytku.

Další číslo v tomto pravidle je 30 % a představuje poměr sekundární barvy ve vašem prostoru. Ta bude podporovat hlavní barvu, ale bude dostatečně odlišná, aby v místnosti zaujala. Přemýšlejte o ní tak, že jí bude zhruba poloviční množství než barvy hlavní. Tyto barvy se hodí především na závěsy, zdobené kusy nábytku nebo židle.

Poslední číslo je 10 a je hravým prvkem, a tvoří 10 % barevného akcentu v interiéru. V závislosti na tom, jaký vzhled chcete, může být odvážnější nebo jemnější. Právě těchto 10 % může být tím, co místnosti dodá charakter. Nebo jí naopak zachová mnohem neutrálnější vzhled, volba je zde na individuálním vkusu. Prvky, na které využijete pravidlo 10 % jsou polštáře, další látky či tkaniny, ozdobné doplňky nebo umělecká díla či dekorace. Častokrát to bývá barva červená, oranžová nebo černá. Je to vlastně jen takový dotek barvy.


Vhodné kombinace

Barvy, které vyberete pro pravidlo 60-30-10 volte podle vlastní preference, avšak s citem pro kombinaci více barev. Zvolit tak můžete několik různých variant. Nejjednodušší metodou výběru tří barev pro váš prostor je barevné schéma založené na barevném kolečku. Možností se pak nabízí více, například volba barev naproti sobě, ve které kombinujete teplou a studenou barvu, nebo volba tří barev vedle sebe, třeba modrozelená, zelená a zeleno-žlutá.

Nejklasičtější variantou je pak monochromatická barevnost, kdy vyberete pouze jednu barvu a ve svém prostoru použijte světlejší a tmavší varianty této barvy. "To funguje nejlépe s neutrální barvou, jako je šedá, krémová, bílá nebo šedá. A pokud vyberete světlejší odstíny těchto barev, prostor tím zároveň také prosvětlíte. To oceníte především u menších bytů nebo místností, kde řešíte nedostatek prostoru. Vhodným doplňkem zde bude také využití zrcadlové plochy nebo klasických zrcadel," říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

Více než jen 60-30-10

Pokud máte cit pro barvy, můžete pravidlo 60-30-10 porušit, ale dopředu si rozvrhněte, kolik barevnosti váš interiér snese. Pokud máte nápad na barvy, může být konečný vzorec něco jako 40-30-20-10 nebo 40-25-15-10-10 nebo dokonce 75-15-10. V každém případě se ujistěte, že se soustředíte na svá procenta, aby interiér nebyl příliš divoký či neutěšený. Můžete do trojkombinace barev také přidat ještě čtvrtou barvu a vytvořit tak zdánlivě nelogické pravidlo 110 % v poměru 60-30-10-10.

Druhou akcentní barvu pak přidejte do vašich doplňků, jako jsou polštáře, vázy na polici, rámy na obrázky a podobně. Nebo vyberte jen jednu barvu a do svého prostoru ji zahrňte v několika tmavších a světlejších odstínech stejné barvy. To lze provést také pomocí dřevěných tónů. Můžete tak skončit se zcela šedou místností, která ale bude mít díky barevným tónům nečekaný rozměr.

Tip na závěr

"Nezapomeňte, že další barevné tóny lze místnosti dodat pomocí světla. A to nejen barevnými žárovkami, ale také barevným spektrem denního světla, které dokáží zajistit například světlovody," říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.

Text: Zuzana Langová

Zdroj: Časopis Sofie Bydlení