Unikátní výstava Tutanchamon na Brněnském výstavišti láká návštěvníky na starověkou egyptskou hrobku plnou faraonových pokladů. 

04.11.2022

V listopadu oslavíme 100 let, co byla tato hrobka objevena.

Pro velký zájem byla výstava prodloužena až do 8.ledna 2023. Vstupenky na výstavu se tak mohou stát krásným vánočním dárkem. Objevení hrobky před 100 lety byla doslova senzace a výstava je postavena přesně tak, jak Howard Carter před 100 lety hrobku objevil. Navíc si návštěvníci mohou některých exponátů i dotýkat, což ocení hlavně děti. A na konci výstavy je nejlepší virtuální realita v Brně, kde si užijete výlet časem.

Výstava má stovky nádherných zlatých exponátů. Uvidíte samozřejmě známou zlatou masku, tři zlaté faraonovy rakve, kamenný sarkofág i zlatá rituální lůžka. Ve faraonově hrobce se našel i velký zlatý vůz. A právě z tohoto vozu pravděpodobně faraon spadl a způsobil si smrtelná zranění. Na výstavě si tak užijete detektivku, kdo a proč může za faraonovu předčasnou smrt. Ale dozvíte se tam také, že matkou faraonovy manželky byla slavná Nefertiti, nebo že v jeho době byly v módě ohromné náušnice.

Faraon je stále opředen noha tajemstvími a záhadami. V jeho hrobce se našly i dvě dětské mumie, jeho dcer, ale také pramen vlasů jeho babičky. Výstava tak na základě nejnovějších testů DNA i CT scanů jeho mumie rozplétá složité rodové vazby, které zapříčinily různé dědičné nemoci i vývojové vady. Tutanchamon měl stejně jako jeho otec Amenhotep IV. částečný rozštěp měkkého patra. Jeho otec byl nazýván kacířským faraonem Achnatonem a Egyptská říše byla v době nástupu pouze 8letého Tutanchamona zmítána politickými a náboženskými nepokoji. I proto měl být pro nás dnes nejslavnější faraon světa - Tutanchamon - navždy skryt a jeho jméno mělo zmizet. Naštěstí v jeho existenci uvěřil mladý dobrodruh a amatérský archeolog Howard Carter. A právě tento dobrodružný objevitelský příběh prožijí návštěvníci na velkolepé výstavě.

Exponáty jsou naistalovány přesně tak, jak byly objeveny před 100 lety Howardem Carterem. Tento způsob expozice nenabízí žádné jiné muzeum světa. Dokonalá práce egyptských řemeslníků vás oslní svojí precizností a vy tak uvidíte zlatý poklad v mnohem větší šíři, než je ho prezentuje např. muzeum v Káhiře. Celou výstavou Vás provede zábavný zvukový průvodce, pro nejmenší je připravena dětská stezka a pro studenty pracovní listy.

Unikátní výstava Tutanchamon - jeho hrobka a poklady na Výstavišti v Brně je otevřena každý den a vstupenky zakoupíte přímo na pokladně výstavy nebo v předprodeji.

www.tut-brno.cz