Úplněk v Raku

04.01.2023

Úplněk v Raku nastává sedm minut po půlnoci 7.1.2023

Jednotlivé fáze Měsíce mají nejrůznější účinky nejen na přírodu, ale také na lidské tělo. Každá fáze lunárního cyklu je jedinečná a tělo během ní jinak reaguje.

Úplněk - Vnímáme-li novoluní jako začátek, má nyní Měsíc za sebou polovinu své cesty kolem Země, stojí na obloze jako zářivý úplněk. V pohledu od Slunce se Měsíc nachází "za" Zemí. Proto existují zatmění Měsíce (Stín Země zakrývá Měsíc) také pouze při úplňku. Nesmíme zapomenout že už krátce po vyvrcholení úplňku se začínají projevovat síly následujícího ubývajícího Měsíce. Tato fáze lunárního cyklu má na lidské tělo nejsilnější účinky. A nejen na něj! I příroda silně reaguje na tuto fázi. Především pak příliv a odliv, které jsou během úplňku (ale i během novu) nejsilnější.

Měsíc může ovlivňovat lidskou psychiku - z astrologického hlediska je zodpovědný za emoce. Během úplňku mohou někteří lidé prožívat opravdu silné emoce, a to jak ty pozitivní, tak negativní. Dostavit se může úzkost a změny nálad. Úplněk také zvyšuje agresivitu a podrážděnost, zaregistrovat můžete také zvýšenou nervozitu. Úplněk je nejčastěji spojován se spánkem. Někdo trpí silnou nespavostí, jiný prožívá velmi divoké a barvité sny. S úplňkem je spojováno špatné hojení ran, takže pokud vás čeká operace, rozmyslete si, zda chcete rekonvalescenci podstoupit během úplňku. Samozřejmě, pokud to situace dovolí. U žen zesiluje úplněk plodnost, takže pokud toužíte po miminku, o úplňku je ten správný čas to zkusit.

Všechny síly úplňku se pak koncentrují do tří předcházejících dnů!

Úplněk v Raku - Slunce v Kozorohu je v konjunkci s retrográdním Merkurem a obě tělesa jsou v opozici na Lunu v Raku. Slunce je ve volnějším harmonickém trigonu na Uran v Býku a Luna je ve volnějším harmonickém a podpůrném trigonu s Neptunem v Rybách. Retrográdní Mars v Blížencích se nachází ve volnějším harmonickém trigonu s Venuší ve Vodnáři. Ascendent okamžiku kulminace úplňku je ve znamení Vah, jeden z vládců Vah - Chiron - je v 7.domě, kterému Váhy vládnou. Jupiter v Beranu vytváří volnější harmonický sextil, na dalšího vládce Vah - Venuši.

Úplněk v Raku se bude vyznačovat silnými emocemi, citlivostí, člověk může snadno sklouznout do melancholické nálady a sebelítosti, proto je třeba vědomě pracovat s emocemi a uvolňovat psychiku. Energie úplňku v Raku je zaměřena na rodinu, na zázemí - nyní je vhodný čas k uvědomění si, jak moc důležití jsou pro nás členové naší rodiny, jak moc důležitý je pro nás domov, naše hnízdo. Pokud se aktuálně potýkáme s nějakými nedorozuměními se členy rodiny, je vhodný čas zkusit přenastavit vlastní úhel pohledu na osoby, kterých se tento problém týká. Slunce v Kozorohu je v konjunkci s retrográdním Merkurem v Kozorohu - Merkur symbolizuje náš způsob myšlení a komunikaci a retrográdní Merkur zaměřuje pozornost do našeho nitra - proto nyní můžeme hledat a případně pozměnit určité vzorce myšlení, které nás v této oblasti svazují či limitují - je třeba si uvědomit, že náš pohled na druhé je ovlivněn vlastními subjektivními emocemi. Proto je nyní vhodný čas odpoutat se od všech skutečných i domnělých křivd a zranění, která jsme "utržili" v rámci vztahů s rodiči, sourozenci či s dalšími členy rodiny. Nyní můžeme léčit všechny typy vztahů - i ty partnerské (Chiron v 7.domě, Chiron sextil Venuše, Mars trigon Venuše). Díky léčení a harmonizování rodinných a partnerských vztahů snáze dosáhneme niterného pocitu bezpečí, jistoty i pocitu sounáležitosti se svými blízkými. Nyní také můžeme energeticky očistit svůj domov - i pomocí bylinných vykuřovadel či esencí.

Raci uzavírají jedno životní období.
Důležité je vědomé budování vnitřní rovnováhy a harmonie. Také "nastavení" láskyplného a pečujícího vztahu k sobě sama - Rak potřebuje mateřskou lásku, a v dospělém věku si tento druh lásky můžeme poskytnout samy - nemusíme ji stále hledat ve vnějším světě a vyžadovat projevy této lásky a péči od druhých.

Na fyzické rovině Rak ovlivňuje trávení, zejména žaludek, játra, žlučník a dvanácterník, citlivé jsou i ženské orgány, prsa, děloha. Pozor na pálení žáhy a citlivou psychiku

Astrolog Věra Šourková