V galerii současného umění DOX proběhla výstava a charitativní dražba fotografií z projektu Jsem žena, jsem kněžka.

13.12.2021
Lilia Khousnoutdinova s moderátorkou Olgou Lounovou, která zastoupila nemocnou Gabrielu Partyšovou
Lilia Khousnoutdinova s moderátorkou Olgou Lounovou, která zastoupila nemocnou Gabrielu Partyšovou

Za třetím dílem z cyklu edukativně charitativních projeků Jsem žena, stojí opět historička, podnikatelka a publicistka Lilia Khousnoutdinova a produkční Michaela Cásková. První díl s názvem Jsem žena, jsem bohyně, se věnoval slovanské mytologii a ženským archetypům. V druhém díle pojmenovaném Jsem žena, jsem Evropa se zase představily významné ženy z evropské historie. Nejnovější díl s názvem Jsem žena, jsem kněžka, představuje silné ženy z historie, které ve společnosti působily v oblasti duchovní a náboženské.
V roli ambasadorek projektu se na fotografiích od vyhlášené módní fotografky Ivy Morwen představily např. zpěvačka Bára Basiková jako Johanka z Arku, herečka Kateřina Winterová jako bylinkářka Božena Kamenická, herečka Kristýna Leichtová jako porodní asistentka Hester Jonas, herečka Jitka Čvančarová jako svatá Marta, zpěvačka Lucie Vondráčková jako vládkyně a věštkyně Boudicca, herečka Nikol Kouklová jako poslední žítkovská bohyně Irma Gabrhelová a mnoho dalších.

"Snažily jsme se pro naše ambasadorky vybrat takové postavy, které s nimi a jejich životem nějakým způsobem souzní. Například Kristýna Leichtová se netajila svým domácím porodem, a proto se k ní postava porodní asistentky skvěle hodí. Bára Basiková je zase známá svojí postavou Johanky z Arku, kterou ztvárňuje ve stejnojmenném muzikálu", vysvětluje pozadí projektu Lilia Khousnoutdinova.

Slavnostní večer moderovala Olga Lounová a samotné dražby se pak ujal charismatický Marek Vašut. Svou noblesou a vtipem dokázal vyburcovat přítomné až k částce 112 tis. Kč, za kterou si pan neznámý, který dražil anonymně přes svoji zástupkyni, odnesl černobílou fotografii s Liliou Khousnoutdinovou, která představovala ženu mnoha profesí Alexandru David-Néel. Ostatní fotografie se dražily formou obálkové metody a celková částka 155.333,- Kč bude rozdělena mezi Nadační fond Propolis 33, Debru a Slunce pro všechny.

Za nadaci Debru byla přítomna Jitka Čvančarová, která si této spolupráce velmi váží. "Jakmile mě Lilia oslovila na tento projekt s tím, že bude zapojena i nadace Debra, neváhala jsem. Kdykoliv mohu této nadaci pomoct, ať už finanční částkou nebo medializací, tak to moc ráda udělám. S Debrou jsem více než 15 let a je to součást mého života. Projekt je krásný a z postav, které chtěla Lilia tímto oživit, jsem nadšená," prozradila Jitka Čvančarová.

V rámci projektu vznikla také spolupráce s velice nadanou výtvarnicí Andreou Vytlačilovou, která vytvořila speciální edici ručně malovaných hedvábných šátků jako merch právě pro projekt Jsem žena.
"Šátky vznikaly mezi Prahou a Londýnem a byla to napínavá spolupráce, ale věřím, že se moc povedla. Nechala jsem se inspirovat nejrůznějšími cykly a symboly." svěřila nám autorka Andrea Vytlačilová, kterou Forbes ohodnil v žebříčku 30 Under 30.