V Jizerských horách jsou psi vítáni. Užijí si koupání i procházky lesem

05.10.2022

Láká vás výlet do Jizerských hor, ale nejste si jistí, jestli s sebou vzít i vašeho čtyřnohého kamaráda? Odpověď je jednoduchá - vůbec neváhejte! Jizerské hory jsou psím návštěvníkům nakloněny a nabízí spoustu krásných míst, kde si společný čas užijete. Ať už na procházkách po lese, na přírodních koupalištích nebo v restauraci.

Krajina Jizerských hor není tak přeplněná turisty jako sousední Krkonoše nebo vrchol Ještěd, ale přitom je stejně malebná a nachází se zde spousta zajímavostí. Rostou tu smíšené lesy, rašeliniště, kterými prochází hustá síť turistických stezek. Na kopcích se tyčí rozhledny a zříceniny, v údolích tečou čisté potoky.

Po stopách sklářů

Kraj Jizerských hor je spjatý se sklářskou tradicí a Naučná stezka Cesta jizerskohorských sklářů představuje kromě přírodních krás právě i slavnou historii výroby skla a bižuterie, která se v oblasti udržela dosud. Začíná v bývalé sklářské osadě Kristiánov nedaleko obce Bedřichov. V druhé polovině osmnáctého století tu vyrostla sklárna, která vytvářela tyčinky, ze kterých se pak vyráběla bižuterie.

Do dnešní doby se podařilo zachovat jen bývalý domek skláře Fuchse, kterému se říká také Liščí bouda. Roubené stavení prošlo rekonstrukcí a dnes je zde expozice, jejímž hlavním exponátem je trojrozměrný model osady v době největší slávy a panely popisující historii osídlení, včetně příběhů obyvatel. Od osady vychází trasa naučné stezky dlouhá 19 kilometrů, která vede například kolem loveckého zámečku Nová Louka a zbytků sklářské huti v Bedřichově, a končí u jabloneckého Muzea skla a bižuterie.

Pozor na přechod hranice

V České republice není volné pobíhání psů, s výjimkou národních parků, zakázané, a proto ani na procházkách v Jizerských horách nemusí být na vodítku. Důležité však je, aby jej měl majitel neustále pod kontrolou a pes uměl přiběhnout na zavolání. Jiná situace je však v sousedním Polsku, kde se vyžaduje vodítko i náhubek. Při přechodu státní hranice navíc u sebe pes musí mít podle Státní veterinární správy také potvrzení o očkování proti vzteklině a zavedený čip.

Koupání v přírodě povoleno

V horkých letních dnech přijde vhod trocha osvěžení. Městská koupaliště v Liberci nebo dalších městech sice pejskařům přístupná nejsou, ale v oblasti Jizerských hor se nachází řada míst, kde je koupání psů povoleno. "Spolu se psem se můžete osvěžit ve vodách liberecké přehrady Harcov, ve Veseckém rybníku zvaném Tajch nebo třeba na fojtecké přehradě v Mníšku," doporučuje Městské informační centrum Liberec. V jablonecké přehradě Mšeno se v letní sezóně mohou psi koupat jen ve vedlejších nádržích II. a III. Koupání se psi je povolené taky v přírodním koupališti nedaleko Raspenavy.

Dobroty a za odměnu

Po náročných výletech se vy i váš čtyřnohý kamarád můžete odměnit nějakou dobrotou. Speciálně pro psy je určená pekárna Bone Apetit v nedalekém Liberci. Vyrábí zde pamlsky nebo i dorty z přírodních surovin a bez chemie.

Pokud přemýšlíte, kde se i s vaším psem nejlépe ubytovat, vsaďte na hotel Rehavital v Jablonci nad Nisou. Psi mají ubytování zdarma a po celý den je otevřený psí bar. Přímo na pokoji je pro ně navíc připravený balíček s pamlsky a miska s vodou. U hotelu je pro ně oplocený výběh, kde se mohou proběhnout, a navíc, uvnitř budovy se mohou pohybovat zcela volně. "Na recepci je hostům k dispozici i seznam s tipy na výlety se psy a přehled restaurací, kde jsou čtyřnozí přátelé vítáni," doplnila manažerka hotelu Ladislava Moskalová.

Zdroje:
Státní veterinární správa
Městské informační centrum Liberec
Hotel Rehavital