V norském stylu na sjezdovky – luxusně a udržitelně

06.02.2023

Jak se obléknout na lyže nebo snowboard, abychom vydržely celé dny na sněhu a mrazu? To jsou rady k nezaplacení a základem všeho je vrstvit oblečení. Jako když skládáme medovník. My ženy máme ale daleko větší nároky. Nestačí, když se teple oblékneme, ale chceme si zachovat svůj styl, půvab a především dobrý pocit na těle i při vysoké zátěži. V Norské módě máme pro ženy to nejkvalitnější sportovní oblečení, s významným vlivem na zdravou pokožku, ještě k tomu luxusně krásné.

Vlněná královna zimních svahůNázev napovídá, že bude řeč o oblékání spjatém se zimními, horskými sporty. Rady budeme čerpat od Norů - zkušených horalů a průkopníků lyžařiny (tedy spíš skialpu). Norové se totiž rodí už s lyžemi na nohou, jak o sobě tvrdí. Mají pravdu? Stačí, když se podíváme na výsledky zimních závodů, mistrovství a Olympijských her. Podnebí a divokou přírodu si chrání a ta se jim odvděčuje nádhernými fjordy a kopci plnými sněhového prašanu.

Spodní vrstvě vládne MERINO VLNA

Dámský Merino

V Norsku si neumí nikdo představit, že by si na sebe oblékl jinou základní vrstvu než Merino vlnu. Je to základ i pro miminka. Stejně tak jako se Norové rodí s lyžemi, tak se rodí ve vlně. V přírodu věří a inspirují se. Ovce přežije tuhou zimu i parné léto právě díky vlně. Vlna má zázračné vlastnosti, které udržují naše ne zcela odolné tělo v komfortu. Ve vlně nemusíme řešit studená a následně bolavá záda, ledové nohy, hýždě, stehna a dlaně. Vlna nás totiž zahřeje, i když se zapotíme nebo zmokneme. Dokonce je schopna zvednout naši tělesnou teplotu až o jeden stupeň. Pohlcuje tělesné pachy, výborně absorbuje, chrání kůži před sluncem. Co jiného si vzít na sebe pro pocit druhé kůže, než látku, která je zdravá, 100 %přírodní a v přírodě rozložitelná? Sportujte zdravě, bez chemie, krásně.

Pro druhou vrstvu opět do PŘÍRODY

Více vrstev znamená více tepla a větší volnost pohybu. Oblékáme si opět velejemnou vlnu a když mráz přituhne, saháme po peří. Držíme se stále udržitelné, luxusní módy, kde vládnou přírodní materiály. Norská vlna a Merino vlna, kašmír, hedvábí, peří. Vlněné mikiny, svetry, bundy, vesty - to vše je dokonalá izolační vrstva. Teplo nepustí od těla. Jste velcí zmrzlíci? Pak sáhněte rovnou po péřové vestě a lehké péřové bundě. Avšak dokonale zahřejí i svetry s norským vzorem, které jsou nadčasové nejen na lyže, ale i do kanceláře.

Mysleme ekologicky při výběru třetí, ochranné vrstvy

I tady se můžeme vydat cestou udržitelné módy a obléci si vlněný membránový svetr, který nás ochrání před nepřízní počasí. Nebo si zvolit bundu plněnou vlněným rounem či peřím. Peří je jednička, protože dokonale hřeje a je lehké. Vlna zase neztratí hřejivost ani když navlhne. Pokud zvolíme umělé vlákno, s norskou módou máme jistotu, že i tak šetříme životní prostředí a své zdraví. V Norsku se všechny oděvní firmy snaží recyklovat co nejvíce oděvů a vyrábět nové z plastů z moře. Značka Kari Traa vyrábí své membránové bundy z recyklovaných plastů a s ohledem na lidské zdraví. Všechny oděvy jsou opatřeny certifikací OEKO-TEX a Bluesign, které zaručují ohleduplnost k lidem a přírodě a udržitelnost látek.


ROPA versus PŘÍRODA - je to jen naše volba

Rychlá móda "fast fashion" neboli móda za velmi nízké ceny si vybírá svou daň v podobě emisí či skleníkových plynů. Na přírodu a recyklaci nikdo nemyslí. Jde o nepřetržitý přísun nových stylů za velmi nízké ceny, s tím i velké množství vyhozených oděvů. A co vy, máte přehled o tom, kolik kousků "fast fashnu" se nachází ve vašem šatníku a kolik z nich skutečně nosíte?

Buďme ohleduplní k přírodě a kupujme si oblečení, které je kvalitní a vydrží. Módu, která je z přírody a šetrná k našemu zdraví. Oblečení bez chemických látek. Dopřejme si ten luxus. Ropa je dobrá pro průmysl, ne pro naši pokožku.