V obývacím pokoji má viset stylový lustr

13.04.2022

Přijde vám obývací pokoj nudný? Přemýšlíte, jak ho oživit a prozářit? Jistě už jste vsadili na doplňky v podobě dekorací, květin, možná i barevných polštářků a záclon, pořád to ale není ono. A co lustr? Nestálo by za to investovat do nějakého stylového lustru?

Lustr dokáže prozářit každý obývák

Lustr do obýváku je dneska už skoro samozřejmostí, ne vždy si tam ale dáme přesně takový, jaký je třeba. Mnohdy ho vybíráme jen očima, jindy podle ceny, někteří ho dokonce zdědí po babičce. Na důležité parametry se dívá jen zlomek z nás. Přitom je právě lustr, kdo se postará o celkovou atmosféru v místnosti.

Jak vybrat ten pravý lustr do obývacího pokoje?

Obývací pokoj je centrem dění v každém domě, výběr osvětlení v žádném případě nepodceňujte. To, že víte, do jaké místnosti světlo vybíráte, je první krok, a co ty další?

Krok první: Dobře zvolte styl
Než se vůbec pustíte do vybírání osvětlení, zamyslete se nad stylem celé místnosti. I osvětlení by se zbytkem místnosti mělo ladit, není nic horšího, než když se lustr tluče s pohovkou, nábytkem i závěsy a strhává na sebe nechtěnou pozornost.

Do klasického obývacího pokoje si můžete pořídit závěsný lustr jako centrální osvětlení (může být kovaný, křišťálový, i rustikální), doplnit ho můžete doplňkovými svítidly v podobě lamp či lampiček. Moderní interiér si zase žádá nenápadná a minimalistická světla, v podobě stropních světel, bodovek a lamp z hliníku.

Krok druhý: Kam lustr umístíte?
Při výběru světla hraje důležitou roli i jeho umístění a to, co má osvítit. Centrální lustr se nejčastěji instaluje do středu místnosti nebo tam, kde se bude odehrávat většina dění.

Krok třetí: Na velikosti záleží
Asi to zní jako otřepaná fráze, i v případě lustrů je ale pravdivá. Rozměry lustru se odvíjí od velikosti místnosti a výšky stropu. Čím je strop vyšší, tím větší může být konstrukce lustru a naopak.

Krok čtvrtý: Dobře vyberte i žárovky
Výběr žárovek do lustru se nijak neliší od ostatních svítidel, přesto je dobré se na ně taky zaměřit. Časem jistě budete potřebovat žárovku vyměnit, tak by bylo dobré vědět, za jakou. Oblíbené jsou žárovky se závitem E14.

Náš tip: Hledáte žárovku s dlouhou životností, která vás neudělá vítr v peněžence kvůli spotřebě energie? Vsaďte na LED žárovky s dlouhou životností a nízkou spotřebou.

Krok pátý: Co dalšího u lustru možná oceníte?
Od lustru jistě neočekáváte jen to, že bude svítit. Určitě chcete, aby se stal funkčním i praktickým doplňkem. Možná oceníte stmívač nebo dálkové ovládání. A co chytrá světla, která můžete ovládat hlasem, prostřednictvím aplikace nebo jako součást integrovaného systému smart home?

Krok šestý: Teď přichází na řadu design
Bez něj to prostě nejde. Kdo by se taky chtěl každý den dívat na lustr, který se mu ani trochu nelíbí? Zamyslete se nad tím, jaké barvy a materiály v obývacím pokoji převládají a podle toho vyberte vhodné světlo.