V tomto domě pokrývá 40 procent spotřeby energií fotovoltaika a tepelné čerpadlo. „Chci to dotáhnout na 80,“ říká majitel

12.01.2023

Milan Vácha z Křepenic u Sedlčan si odjakživa přál mít vlastní fotovoltaiku. Instalaci svěřil společnosti S-Power Energies, která za něj vyřídila i dotaci. "To byl jeden z důvodů, proč jsem si je vybral. Vyplacení dotace mi garantovali," vzpomíná Milan Vácha.

Fotovoltaikou chtěl pan Vácha především snížit své náklady na elektřinu, což se podařilo. Zároveň se ale ukázalo, že v zimě výkon elektrárny klesá na minimum. Rozhodl se proto ke dvěma krokům: úsporu v letní sezóně ještě zvýšit rozšířením elektrárny a vytápění vyřešit tepelným čerpadlem, které by nahradilo plyn.
V S-Power Energies se postarali o obojí. Rozšířenou fotovoltaiku o výkonu 9,2 kWp tak doplnilo tepelné čerpadlo typu vzduch-voda, které celoročně ohřívá vodu a v zimní sezóně zajišťuje vytápění. Kdyby rodina namísto radiátorů měl a podlahové topení, mohlo by čerpadlo v létě i chladit. K tomu přibyl 300l zásobník na teplou vodu, 750l akumulační nádoba, a navrch 11,5kWh baterie.

"Původně jsem tepelné čerpadlo poptal jinde, ale obchodník S-Power Energies mi za srovnatelnou cenu nabídl podstatně větší akumulační nádobu, a navíc tepelné čerpadlo, které umí spolupracovat s fotovoltaikou. To se pro pozdější úsporu ukázalo jako klíčové," vzpomíná pan Vácha.

Dvojnásobná úspora díky chytré technologii

Pan Vácha je pragmatik a dosažené úspory si průběžně analyzuje. V praxi například ověřil, o kolik je výhodnější, když tepelné čerpadlo samo reaguje na změny počasí a rozumí si s elektrárnou.
"Tepelné čerpadlo samo upravuje výkon, abychom nepocítili příchod studené fronty. Zároveň to dělá co nejekonomičtěji, proto kdykoli to jde, využívá přebytky z fotovoltaiky. Leckdy třeba dvě hodiny počká, než se rozplynou mraky, aby si na místo ze sítě vzalo energii ze slunce. Prostým porovnáním s kolegou, který má technologii jiné značky, jsme zjistili, že naše spotřeba je za stejné období poloviční," raduje se Vácha.

Kam s přebytky?

Ačkoli má rodina Váchových velkou baterii, v letní sezóně fotovoltaika vyrobí zhruba 2 MWh nevyužitých přebytků, které se do ní nevejdou.

Aby neodtékaly do sítě jen tak, zřídil si pan Vácha tarif, který mu nabízí službu 'virtuální baterie'. "V zásadě si u dodavatele energie můžu schovat letní přetoky na zimní sezónu, kdy fotovoltaika téměř nevyrábí. Ve výsledku tak pokryju významnou část spotřeby tepelného čerpadla, které potřebuje přibližně 4-5 MWh ročně," vysvětluje.

O 70 procent nižší účty za energie

Ve využívání zelené energie se pan Vácha stal mistrem. Se ženou nedávno začal farmařit, což ho přivedlo k zavlažování. A opět mu s tím pomáhá fotovoltaika. Vodu z retenční nádrže po pozemku rozvádí čerpadla, která nejčastěji fungují z přebytků. V zavlažovací sezóně totiž elektrárna vyrábí nejvíc.

"Náklady na provoz domácnosti nám díky vlastním zdrojům reálně klesly o 70 procent. Zatímco dřív jsem platil za energie kolem 100 000 Kč ročně, od doby, co mám fotovoltaiku a čerpadlo, platím i po veškerých zdraženích kolem 30 000 Kč. Vzhledem k inflaci se mi návratnost zkrátila tak na pět let," vyčísluje majitel.

V plánu je další rozšíření

Aktuálně rodina spotřebovává 16 MWh elektřiny ročně. Díky vlastním zdrojům je dům soběstačný zhruba ze 40 procent. Pan Vácha by se ale rád v budoucnu dostal až na 80 procent, proto plánuje další rozšíření fotovoltaiky.

"Střechu už mám sice plnou, ale před časem jsem dokoupil svažitý pozemek, kde zvažuji pozemní instalaci s kaskádovým zapojením dalších střídačů," přibližuje své úvahy. Instalace 16-20 panelů by posunula domácnost na zcela novou úroveň soběstačnosti.

"Počítám s tím, že bych si v létě nastřádal opravdu velké množství přebytků, kterými bych v zimní sezóně mohl pohodlně pokrývat vytápění, a dokonce bych celoročně mohl nabíjet i elektroauto. Ještě ho sice nemám, ale plánuji si ho pořídit. Je to další příležitost, jak dokonale využít vlastní zdroj," uzavírá.