Včelí med: sladký zázrak pro naše zdraví

13.10.2023

Máte doma sklenici medu? A pokud ano, jak často med používáte? Pokud si jím jen občas osladíte čaj nebo namažete na housku k snídani, je to zbytečně málo. Měli byste jej zařadit do jídelníčku klidně každý den. Med je totiž nejen chutný, ale i velmi prospěšný pro naše tělo a mysl. Stačí alespoň jedna lžička denně a budete se cítit lépe a zdravěji. Zde je několik důvodů, proč byste měli med zařadit do svého jídelníčku.

Pomůže zhubnout

Ano, čtete správně. Med je sladký, ale není to obyčejný cukr. Je to přírodní sladidlo s jiným složením, které podporuje spalování tuků a urychluje metabolismus. "Med na rozdíl od bílého cukru nezpůsobuje nadváhu, naopak může být velmi užitečným pomocníkem při hubnutí, jelikož na rozdíl od rafinovaného cukru, který je zdrojem "prázdných kalorií", obsahuje užitečné vitamíny, minerály, antioxidanty, bílkoviny a vlákninu," říká Helena Čížová z Ústavu potravin, VŠCHT Praha. Pokud chcete zhubnout nebo si udržet váhu, klidně si dejte med místo cukru do čaje nebo kávy. Nebo si udělejte lahodnou snídani z jogurtu s ovocem a medem.

Med jako ochránce našeho srdce

Srdce je náš nejdůležitější orgán a musíme o něj pečovat. Med je přitom nečekaným pomocníkem. Obsahuje totiž antioxidanty, které chrání naše tepny před zúžením a předchází tak riziku srdečních chorob nebo mozkových příhod. Dopřejte si každé ráno sklenici vlažné vody s medem a vaše srdce vám poděkuje.

Reguluje cholesterol

Cholesterol je nepřítel našeho zdraví - pokud ho máme moc. Med nám může pomoct ho snížit. Neobsahuje totiž žádný cholesterol a naopak dodává vitaminy B a C, které pomáhají regulovat hladinu cholesterolu v krvi.

Posilovač paměti

Pamatuji si to jako dnes…nebo jako včera? Pokud máte problémy s pamětí nebo koncentrací, med je vaším spojencem. Obsahuje totiž vápník a hořčík, které jsou důležité pro správnou funkci mozku. Navíc snižuje stres a posiluje nervový systém. Zkuste si dát tmavší druhy medu jako lesní nebo medovicový. "Tmavý medovicový med nebo med lesní, který se skládá z medovicového a květového, je vhodný spíše pro starší, protože je bohatý na minerální látky, jako je vápník, draslík, hořčík, železo, které jsou pro tělo blahodárné. Má také výraznější a intenzivnější chuť, kterou starší lépe ocení," vysvětluje medový someliér Milan Špaček ze společnosti Medokomerc.

Vylepší váš spánek

Med je přírodní lék na nervozitu a stres. Dodává tělu glukózu, která se snadno dostane do krevního oběhu a pomáhá uvolnit se a zbavit se duševních potíží. Ty mohou narušovat kvalitu spánku. Díky medu se zvýší hladina inzulinu v krvi, což podnítí tvorbu hormonu melatoninu, který zajišťuje hluboký a klidný spánek.