Vítej, mé nové já!

24.12.2022

Mají vaše sny o změně životního stylu a vlastní image šanci na úspěch? Mají. Tedy za určitých okolností a podmínek...

Zhubnu minimálně deset kilo, začnu pravidelně a nejméně třikrát týdně cvičit, naučím se anglicky, přestanu kouřit, omezím alkohol a sladkosti, najdu si víc času na lidi, které mám ráda... Poznáváte se v jednom či dokonce ve vícero bodech v seznamu obvyklých předsevzetí, které si s příchodem nového roku zejména my ženy pravidelně dáváme? Zřejmě ano... Jenže stejně jako začátkem ledna nejspíš neodoláte, abyste si na sebe neušila bič v podobě nově vytyčené cesty k zlepšení sama sebe, možná už v průběhu ještě téhož měsíce podléháte svodům a nástrahám, které vám brání vašeho vysněného cíle dosáhnout. Co se děje pak? Asi jste sama ze sebe smutná, připadáte si neschopná a vaše sebevědomí rapidně klesá dolů. Takže? Pokud se letos už vážně nechcete zařadit na seznam přibližně 90 % lidí, kteří podle průzkumů ve svých předsevzetích každoročně selžou, a naopak se hodláte zapsat k odhadovaným 10 % šťastlivců, kterým se podaří dosáhnout obdivuhodných výsledků, ať už si stanoví jakýkoli cíl či druh předsevzetí, měla byste si ještě před začátkem svého snažení stanovit jasný plán... Jde se na to!

Konec pouhému snění

Ze všeho nejdřív byste měla o své změně k lepšímu přestat jen snít, jak to většina z nás mívá ve zvyku. "Začnu péct výhradně ze špaldové mouky, smažit na kokosovém oleji, jíst pouze biopotraviny, naučím se vařit zdravě, vylepším svou postavu a konečně se budu cítit skvěle. Tedy, až začnu..." A to je přesně ono! Sníte o tom, jaký úžasný život budete žít, až naplníte své předsevzetí, přitom se už delší dobu nemůžete vymanit z fáze pouhého snění. Nejvyšší čas to změnit! Zdravě se na sebe naštvěte a jděte do toho třeba už od zítra. Koneckonců kdo říká, že předsevzetí můžete plnit jen od prvního dne v novém roce? Nesmysl! Pokud to se svou proměnou myslíte vážně, dál se na nic nevymlouvejte a s pomyslným mávnutím červeného praporku na startu nečekejte až na Nový rok v kalendáři a dokonce ani na celoročně používaný populární termín "příští pondělí"... Začněte zkrátka hned a mějte jasnou představu o tom, čeho chcete dosáhnout, jak a případně i dokdy.

Realito, račte vstoupit

Jak bylo prozrazeno už na začátku, k plnění předsevzetí potřebujete mít plán. A teď k tomu - mezi námi snivými děvčaty - přidejme ještě jedno velmi důležité přídavné jméno, a to "reálný"... Je totiž nesmírně důležité, abyste si ve své mysli umanula dosáhnut něčeho, co je skutečně možné ve vámi vytyčeném časovém horizontu. Říká se, že když se chce, všechno jde, a protože s tím v podstatě souhlasíme, rozhodně vás nechceme odrazovat od velkých cílů, možná právě naopak. Jen zkrátka počítejte s tím, že čím víc je váš sen vzdálený realitě, tím více času i pevnější vůle budete potřebovat k jeho naplnění. Klidně se proto pusťte do kompletní změny svého životního stylu, dodržujte odborníkem sestavený jídelníček i přesný cvičební řád. Akorát mějte na paměti, že například jako finalistka soutěže Bikini Fitness nebudete vypadat ani za týden a nejspíš ani za měsíc či dva... Všechno má prostě svůj čas a jak se říká, trpělivost přináší růže. A co když patří vaše předsevzetí do zcela jiné kategorie, třeba jste se rozhodla skončit s kouřením? Připravte se na to, že se tímhle rozhodnutím opět prověří vaše pevná vůle a míra motivace, ale i čas může kupodivu znovu sehrávat důležitou roli... Nikdo totiž nemůže tvrdit, že jediné správné řešení, jak dát cigaretám sbohem, je přestat kouřit ze dne na den. Pokud jste silná kuřačka, může pro vás být mnohem snazší a příjemnější přestávat s nikotinem postupně. Nicméně ať už jde o změnu postavy, o rozloučení se s cigaretami nadobro nebo kupříkladu o naučení se cizí řeči, vždycky se vám vyplatí následující: zainvestovat do spolupráce s odborníkem. Výživoví poradci, fitness trenéři, lektoři a rodilí mluvčí... V prvních dnech či týdnech své snahy jejich pomoc stoprocentně oceníte. Důvod? Právě oni můžou dát vaší snaze o změnu k lepšímu pevně stanovený řád, který vám následně pomůže k snazšímu dosažení vytoužených výsledků.

Pozitivní mysl

Jedeme dál: Čas, který do své proměny investujete, mimo jiné úzce souvisí právě s mírou vaší trpělivosti. Jinými slovy? Nechtějte všechno hned, jinak budete zklamaná. I když to není lehké, zkuste se radovat už z cesty, po které jste se vydala, než abyste se soustředila jen na samotný cíl. Nalaďte se na optimistickou notu a věřte, že to, co si přejete, nakonec dokážete. Neříkejte si v duchu, že to, co chcete, stejně nejspíš nesvedete. Jestli o sobě víte, že v hloubi duše takhle uvažujete, můžete to se svým snažením rovnou zabalit. Vaše negativní myšlenky by vás beztak dříve či později převálcovaly a svedly na špatnou cestu. Vezměte to tedy za opačný konec -zakousněte se do svého předsevzetí se sebevědomou myšlenkou, že když budete opravdu chtít, nakonec dosáhnete, čehokoli si zamanete. Také vám pomůže, když si budete svůj sen vizualizovat. Během cvičení si například sama sebe představujte štíhlejší, krásnější, pevnější a s čtverečky na břiše... Nebo myslete na to, jak si bez problémů, plynulou angličtinou, němčinou či italštinou, popovídáte s jakýmkoli sexy cizincem na baru i na druhém konci světa. Že jsme vám snění hned na začátku zakázali? Ale kde že... Snít si je nesmírně důležité. Jen nesmíte zůstávat pouze u toho! Musíte totiž udělat mnohé i pro samotnou realizaci...

Zasloužená odměna

À propos! Za každý dílčí úspěch na cestě za svým snem se nezapomeňte pochválit a také náležitě odměnit. Ostatně pochvala i malá odměna sebe samé by měla být stoprocentně zahrnuta ve vámi vytyčeném plánu, o kterém byla řeč už na začátku. Plán/cíl/sen si můžete nosit buď pouze ve své mysli, anebo ho třeba v několika hlavních bodech sepsat na papír. Mimochodem za nás určitě vede druhá volba, díky které budete zase o kousek blíž k realizaci své touhy, snu a přání. Co takhle pořídit si třeba speciální diář, sešit nebo si rovnou založit osobní blog na internetu, kam si budete své každodenní úspěchy zapisovat, vkládat svoje fotky a chlubit se úspěchy nejen před svými blízkými, ale i před docela cizími lidmi? Třeba vaše cesta motivuje k realizaci svého snu zase někoho dalšího! Navíc tím, že svůj sen a cestu k jeho naplnění zveřejníte, si upletete větší bič i sama na sebe. Rázem pocítíte silnější míru zodpovědnosti snažit se realizovat něco, o čem jste informovala své okolí. Fakt, že o plánu vědí vaši nejbližší, anebo - v případě blogu - dokonce i řada cizích lidí, vám pomůže překonat slabé chvilky, kdy se bude schylovat k vašemu případnému selhání. A když přece jen selžete? Občas porušíte dietu, vynecháte trénink nebo si místo hodiny v jazykové škole zajdete na pokec s kamarádkou? Zaprvé jste jenom člověk a ne robot, tudíž drobné výpadky iniciativy se... promíjejí. Zadruhé se asi shodneme na tom, že je určitě stokrát lepší, když párkrát sejdete z cesty a zase se na ni co nejdřív vrátíte, než když se po žádné s chvályhodným cílem ani nezkusíte vydat.

Raději někdy příště

Jedno P. S. na závěr: Prožíváte-li aktuálně náročné životní období, například jste přetížená v zaměstnání, nedávno jste nastoupila do nové práce, zaučujete se a všechno si tam takříkajíc teprve sedá, nebo vás čekají závěrečné státní zkoušky ve škole, raději svou misi za jiným soukromým snem odložte na klidnější dobu. Proč? Přemíra stresu by vám cestu k dosažení jakéhokoli životního cíle neuvěřitelně komplikovala. Plnění osobního plánu vyžaduje pevnou vůli, trpělivost, sebekázeň a motivaci. Pokud by pro vás tyhle nutnosti měly momentálně znamenat jen další nežádoucí a neúnosný stres, nemá to smysl... A P. S. 2? Každou změnu k lepšímu na sobě samé dělejte v první řadě pro sebe. Zní to jako klišé, nicméně pravda je taková, že pokud se budete o cokoli pokoušet ne primárně kvůli sobě, ale kvůli tomu, abyste potěšila někoho jiného, můžete být nakonec zklamaná, že dotyčný vaši snahu neocenil tak, jak jste si představovala, nebo se - v tom horším případě - vše dokonce obrátí proti vám.

Text: Běla Gabrielová

Zdroj: Časopis Perfect Woman