Vlasový detox

15.04.2022

Jaro je jako stvořené k detoxu, a tak pravidelně touto dobou čistíme své tělo i svou pleť. Odpočinout si a zbavit se všech nánosů ale potřebují i naše vlasy.

Speciálně po zimním období bývají vlasy oslabené a vysušené, takže potřebují povzbudit a odlehčit, a ne být zatěžovány. A jaro je skvělé v tom, že odlehčená péče mu svědčí.

Bez stylingu

Letošní jarní trendy se nenechává spoutat konvencemi, kašle na dokonalé vlny a nepřirozené uhlazení. Účesy pro tuhle sezónu jsou příjemně nedbalé a neposedné jako malé děti a dávají vlasům volnost, ať si dělají, co chtějí.

Hitem číslo jedna je rozcuchaný culík, se kterým si ráno nemusíte dělat žádné starosti - prostě vlasy jen mírně pročísnete a sepnete je do nízkého culíku. Jaru také sluší jednoduchý volný cop či uzel z vlasů nad čelem. Ani k jednomu z účesů nepotřebujete žádné zbytečně zatěžkávající stylingové prostředky, stačí sponka, vlásenky či gumičky.

Vyměňte šampon

S detoxikací vlasů je třeba začít od základů, tj. od produktů, které používáte k jejich mytí. Pokud váš šampon obsahuje sulfáty a silikony, vyměňte ho za jiný, šetrnější. I když sulfáty dokonale odmastí povrch vlasů, mohou ho dráždit pokožku hlavy. Silikony v šamponech vlasy příjemně vyhlazují, v kondicionérech dodávají vlasům lesk a usnadňují rozčesávání, ale zároveň vlasy zatěžují, takže pak ztrácejí svůj objem a snadno se mastí. Pokud se těmto látkám chcete vyhnout, dnes už snadno seženete šampony i bez nich - a hledat je můžete pod označením Low poo. Patří sem právě co nejvíce přírodní, bezsulfátové šampony, micelární šampony či přírodní mýdla, které dostávají z vlasů nečistoty, aniž by narušovaly přirozenou lipidovou bariéru vlasové pokožky.

Anebo můžete zkusit šampon vysadit zcela. Nebude to jednoduché - zažité zvyky se špatně opouštějí. K mytí vlasů se používá speciální kašička z jedlé sody rozmíchané v jednom šálku vody. Směs se na nese na vlasy, vmasíruje se do nich, nechá se minutu až dvě působit a poté se opláchne dostatečným množstvím vody. Pokud vám jedlá soda nevoní, ale metodu byste chtěla vyzkoušet, můžete na to jít i jinak: v obchodech s přírodní kosmetikou seženete práškové šampony i bylinné kúry na vlasy.

Vlasům také prospívají přírodní oplachy, přičemž nejoblíbenější je jablečný a malinový ocet, které dodávají vlasům zdravý lesk. Máte-li po zimě vlasy přesušené, dopřejte jim zábal z olivového nebo arganového oleje.
Základem zdravých vlasů je ale především zdravý jídelníček.

Autor: Johana Šlajchrtová

Zdroj: Časopis Estetika