Vnitřní a venkovní dekorace z mozaiky

28.10.2023

Zajímá vás tvorba krásných mozaikových uměleckých děl? Ukážeme vám krok za krokem, jak vytvořit vlastní mozaiku. Objevte svou kreativitu a zdobte svůj domov nebo zahradu jedinečnými mozaikovými díly.

Co potřebujeme na vytvoření mozaiky

• mozaikové kamínky (skleněné, keramické)

• podkladový nátěr (stačí univerzální základní nátěr), někdy se používá samolepicí fólie,

• spárovací hmota (existují různé druhy a barvy, buď speciální na mozaiku, nebo spárovací hmota do koupelen či na venkovní dlažbu, podle toho, kam chceme mozaiku dát)

• kopírovací papír

• propiska, tužka, fixa

• kleště na mozaiku, štípací kleště

• pinzeta

• houbička

Můžete si také zakoupit již připravené sady na mozaiku, které obsahují kamínky, podkladový materiál, spárovací hmotu a návod k sestavení.

Postup při tvorbě mozaiky

Tvorba mozaiky je velmi jednoduchá. Na lepidlo se nanáší mozaikové kamínky, nejčastěji skleněné či keramické. Vybrat si lze z mnoha velikostí a barev a při tvorbě mozaiky se fantazii meze nekladou. Může být vytvářena podle vzoru či šablony, nebo zcela nahodile.

1. Připravíme si předlohu a mozaikové kamínky.

2. Na podklad naneseme základní nátěr, aby se mozaika dobře spojila s podkladem. Stačí i základní lepidlo na vodní bázi. Nenanášejte zbytečně velkou plochu, rovnání kamínků trvá pomalu a mezitím může lepidlo zaschnout.

3. Na lepidlo rovnáme mozaikové kamínky (malé kousky pinzetou). Nejdříve naneseme motiv, mezi kamínky by měla být minimálně 1 mm široká spára. Kamínky nepřitlačujte, stačí jen položit a lehce upevnit tak, aby kamínek držel. Po vytvoření motivu se vypracuje pozadí tak, aby mozaikové kamínky tvořily ucelený povrch na celém podkladu.

4. Vytvořenou mozaiku necháme zaschnout 24 hodin.

5. Podle návodu výrobce vytvoříme spárovací hmotu a naneseme na horní barevnou stranu mozaiky. Nebojte se motiv pořádně "zapatlat", spára se musí do mezer vetřít důkladně a ze všech stran.

6. Necháme lehce zaschnout (asi 10 minut), spárovací hmota začne na okrajích usychat. Mokrou, ale dobře vyždímanou houbičkou uhladíme mozaiku. Odstraní se přebytečná spárovací hmota, ale motiv stále není vidět. Po dalších 10 minutách "umyjeme" mozaiku vlhkou houbovou utěrkou. Motiv se vyčistí, ale spáry zůstanou.

www.kreativninapady.cz