Voda je budoucnost - povídání o vodě s Kateřinou Cermanovou

28.06.2021

Vodou se zabýváte dlouho, poznáte podobně jako sommeliéři u vín rozdíl mezi kvalitní a nekvalitní vodou "na první lok"? Jak chutná kvalitní voda? A vzpomenete si, kde jste zatím pila "nejlepší" vodu svého života?

Pěkná otázka. Vnímám, že čím déle piji zdravou čistou vodu, tím více rozpoznám chuť vody. Jde o to, že i naše tělo pozná, co je pro něj dobré. Pokud pijete čistou zdravou vodu a pak se napijete chlorované, nebo filtrované, tak už je to poznat. Je to jako s jídlem, když budete jíst zdravě, vytříbí se vám chuťové buňky a potom budete mnohem silněji cítit jednotlivá dochucovadla, cukry apod. Měla jsem příležitost ochutnat různé vody z různých koutů světa. Ale nejchutnější vodu z přístroje na vodu jsem měla z naší jednotky. A co se týče kupovaných, tak se najdou dobré vody z ledovce ve skle. Ze studánky už ta voda není, co bývala.☹

Vaší specializací je téma šetření a zlepšování kvality vody. Nutnost šetřit vodou je asi jasná - voda je vzácná už teď a do budoucna bude ještě vzácnější. Ale proč je potřeba u nás vodu z vodovodu nějak speciálně upravovat, aby byla zdravější? Většina lidí považuje kvalitu vody za problém v rozvojových zemích, např. v Africe, ale tady v ČR? Teče snad z vodovodu špatná voda? Zhoršila se její kvalita?

Ano, to máte pravdu, že v rozvojových zemích, ale i v některých evropských zemích, se voda z kohoutku pít nedá. Proto jsem ráda, že v ČR ji ještě pitnou máme. Ale za poslední roky se kvalita vody zhoršuje. Když se podíváme, co všechno vypouštíme do vody - hormony, farmaka, chemické prostředky apod.- to je výchozí voda pro očištění. Jenže očistný proces je chemický, takže další chemie jako chlor apod. Nemluvě o zemědělství. Ale má to řešení. Je jen na nás, co do svého těla chceme dát. Každý má možnost si věci dnes najít na internetu a porovnat, jen to stojí větší úsilí.

Společnost Water Future chtěla původně jen vzdělávat a šířit informace o globálním problému s dostupností a kvalitou vody. Kdy nastala zlom a začali jste nabízet i řešení?

Zlom nastal v momentě, kdy jsme si uvědomili, že pokud chceme něco měnit, tak musíme dát lidem řešení. Sami jsme už určitým procesem prošli a různé přístroje vyzkoušeli. A pak se to poskládalo a přišli nám do cesty skvělí obchodní partneři s obdobnou vizí a to nás propojilo.

Jaké jsou konkrétní možnosti úpravy vody? Proč nestačí běžně dostupná filtrace typu Brita, která je na trhu už mnoho let?

Řešení na úpravu vody je spousta. Celkem široký přehled zařízení plus jejich srovnání máme na našich stránkách Water Future.(porovnání různých zařízení na vodu)
Sama jsem začínala úpravou vody tak, že jsem si nabíjela kameny, pak různé uhlíkové tyčinky a též měla Britu. Tu jsem používala hodně dlouho, než jsem zjistila, že mění pH vody a zakyseluje. Zároveň filtry jako takové nejsou vhodné pro dlouhodobé pití, jelikož odeberou nejen špatné látky, ale i ty dobré a pak si voda z těla stáhne minerály zpět. Odborně se tomu říká "hladová voda" a více si o rizicích pití demineralizované vody můžete přečíst i v rozsáhlé studii SZÚ Navíc většina běžných zařízení mění strukturu vody, a ve výsledku voda je možná čistá, ale energeticky mrtvá.

Jsou tyto technologie dostupné i "ve velkém"? Mohla by být někdy v budoucnu voda ve vodovodním řadu upravována tak, aby se v té nejlepší kvalitě dostala přímo k odběrateli?

Ano, jsou. A moc se těším na moment, až se zařízení budou instalovat jako čističky vody a do potrubí všem poteče zdravá voda.

Málokdo je ochotný se kvůli ekologii dobrovolně nějak drasticky omezit, většina lidí provozuje spíš takovou tu "pohodlnou ekologii". Je ale vůbec možné šetřit s vodou, a přesto si dopřát např. sprchu nebo koupel každý den tak, jak jsme zvyklí? Dá se šetřit chytře i pohodlně zároveň? Kde průměrný člověk nejvíc plýtvá s vodou?

Osobně používáme šetřiče jak v koupelně, tak v kuchyni. Než jsme je instalovali, průtok vody za minutu byl v koupelně 15 litrů. Dneska máme 6 litrů v umyvadle a 9 litrů ve sprše. Na snížení pocitu množství vody to nevnímám, takže je zajištěn stejný komfort. A co si budeme povídat, na mytí rukou opravdu nepotřebujeme silný proud, který stříká všude kolem. A co se týče vany, to už je samozřejmě na zodpovědnosti každého z nás. Tam množství vody při stejném obsahu vodu zredukovat neumíme.

Objevují se názory, že voda má paměť a nemají na ni vliv jen fyzické materiály, ale i prostředí, myšlenky... Dá se i toto nějak dokázat?

Na to existuje spousta materiálů i dokumentů na internetu. Mám ráda studie a výzkumy japonského vědce Masaru Emoto, který se vodou zabýval celý život. Právě on dokázal, že lidská energie (myšlenky a slova) ovlivňuje molekulární strukturu vody. Fotil krystaly vody s různými myšlenkami. Když si představíme, že naše tělo obsahuje více jak 95% molekul vody, tak jak můžeme ovlivňovat naše tělo? Všechno je propojené a je v tom obrovská síla.
Na našich stránkách se můžete podívat na krystaly běžné vody, kterou pijeme. Autorem snímků je český vědec pan Zdeněk Čermák, který vynalezl jednotku na vodu Stabfor.

Pozorujete ve společnosti už nějakou změnu k lepšímu? Už začínáme pomalu růst z přesvědčení "vody je dost a je zadarmo"? Jsou v tomto ohledu mladí lidé nadějí?

Určitě se to mění. Mladé generace mají možná blíže k udržitelnému způsobu života než starší lidé, ale je to tím, že s tím vyrůstají a stává se to pro ně přirozené. A za poslední rok vnímám, že lidé se o sebe začínají více starat. Co pijí, jedí, doplňují si vitamíny a více přemýšlí, co koupí. Mladí více řeší udržitelnost, proto mají rádi např. naše skleněné designové lahve s duší. I dospělí - pracující lidé řeší kvalitu vody. Jde to pomalými krůčky, ale věřím, že tato doba je transformační pro všechny.