Vodní posilovna

18.06.2021

Osvěžte se, dejte si do těla, bavte se, a hlavně pusťte tuky konečně k vodě. Pokud patříte mezi rozené vodomilky, s novými trendy v cvičení ve vodě rozhodně neprohloupíte.

Proč se občas přesunout z tělocvičny do bazénu? To, že se jedná o šetrné cvičení bez zbytečného zatěžování kloubů v podobě tvrdých doskoků a otřesů, je všeobecně známá věc. Díky působení vztlaku vody se ve srovnání s běžným cvičením pracuje s až o padesát procent nižší hmotností těla. Můžete se tak směle pustit do výkonů, o nichž byste si na souši mohla nechat jen zdát. Dalším důležitým faktorem je odpor vody, který je mnohonásobně větší než odpor vzduchu a který proces posilování maximálně zefektivňuje a zároveň posilované svalstvo uvolňuje a protahuje. A tak není divu, že se trendy ve vodním cvičení neustále vyvíjejí a získávají stále větší popularitu. Jaké z nich stojí za to vyzkoušet?

Kdo by neznal klasický aqua aerobic! Nejrůznějších variací a odnoží tohoto sportu je však mnohem víc a na své si přijde opravdu každý: body & mind vodní relaxace, tanec i dynamické posilování zaměřené na celkovou kondici i formování jednotlivých partií.

Dejte si do těla

Pokud vyznáváte silovější sporty, nenechte si ujít aqua kickbox založený na úderech a kopech přizpůsobených vodnímu prostředí. Horní úder, spodní úder, pravý hák, levý hák zůstávají. Proti vašim výpadům ovšem bude působit odpor vody, který po vás bude vyžadovat dokonalé provedení každého cviku a správnou techniku dýchání.

V power aqua aerobicu se kromě aqua rukavic, které se využívají i při vodním kickboxu, cvičí i s dalšími pomůckami, jako jsou činky, aqua pacičky, desky, kroužky, disky, "noodles" nebo vodní stepy. Všechny tyto pomůcky zvyšují odpor prováděného pohybu a nutí vás každý pohyb dělat v pomalejším tempu, které vám opět umožní zapracovat na technice cvičení a bude vás nutit dostat ze sebe ještě víc.
Kdy je vhodné nasadit sílu? Aqua kickbox i power aqua aerobic jsou úžasnými a velmi příjemnými formami cvičení, které krásně tvarují křivky. S jejich pomocí si zformujete paže a břicho a váš dekolt se stane jednoduše neodolatelným.

Udržujte se v kondici

Potřebujete-li hlavně zpevnit, vyrazte na deep aqua aerobic, lekci cvičení na hluboké vodě, kde nedosáhnete na dno bazénu. Nebojte, žádné polykání andělíčků nehrozí. Nad hladinou vás budou držet nadnášecí pásy. A co vás čeká? Jedná se o cvičení spíše relaxačního, ovšem velmi intenzivního charakteru. Připravte se na to, že žádný sval nebude zahálet. Zapracujete na správném držení těla a jeho koordinaci, ale i správné technice dýchání.

Dalším zajímavým aerobním cvičením je hydrobike, vodní alternativa klasického spinningu, která je ovšem díky překonávání odporu vody až čtyřnásobně efektivnější. Dokonale zpevňuje a posiluje celé tělo, včetně břicha, zad a horních končetin, které se během cvičení aktivně zapojují. Když jsem byla na hydrobiku poprvé, připadala jsem si jako žába na prameni. Před lekcí totiž dostanete neoprenové rukavice s blánami, které vám ještě trošku "připepří" hmitání rukama pod vodou. Sedět po pás ve vodě na kole a ještě s takovou ozdobou na rukách působí v první chvíli trochu komicky. Brzy tomu ale přijdete na chuť, zvlášť když zjistíte, že se kromě silnější tukové vrstvy můžete zbavit i celulitidových ďolíčků! Aby byl boj s vašimi protivníky úspěšný, nezapomeňte si do tašky s plavkami a ručníkem přibalit také boty do vody.

Vaši kondici prověří také aqua jogging. Specialitou běhání ve vodě nejsou rukavice, ale návleky na nohy, které mají opět jediný cíl: zvýšit odpor a tím intenzitu cvičení. Ruce ale také nezahálejí. Pracují s činkami nebo aqua packy. Přítomnost odporu vody ovšem není jedinou odlišností od běhání na souši. Při výkonu se například zapojují jiné svalové skupiny, cvičení probíhá v pomalejším tempu a při nižší tepové frekvenci. Utužujete tak svalovou hmotu a zvyšujete svou vytrvalost. Aqua jogging vám také pomůže zlepšit koordinaci těla a fyzickou rovnováhu.

Bavte se

Cvičení by neměla být jen dřina a pot, ale hlavně zábava. Pokud hledáte lekce, které vás dobijí energií, přivedou po práci na jiné myšlenky a zároveň zformují vaše tělo, vyzkoušejte funky aqua aerobic. Při cvičení budete používat pomůcku "aqua noodle", pěnovou nudli, která vás tak trochu vrátí do dětských let, kdy jste v létě na koupališti zápasila s kamarády o matračku. Aqua noodle představuje bezpočet cvičebních variací, při nichž se rozhodně nebudete nudit. A o to tu jde. Vlastně úplně nenápadnou formou, při níž si spíš hrajete, než drilujete, posílíte dokonale celé tělo. Vřele doporučuji zejména těm, kdo potřebují do léta zformovat bříško.

Proč se tanec přenesl do světa fitness? Je to zábava, uvolnění, vyjádření temperamentu, ale také skvělý způsob, jak se zpevnit a vytvarovat. A toto všechno můžete uskutečnit nejen ve studiu, ale nově také v bazénu například při lekcích aqua zumby, latinsko-amerických tancích převedených do vody a speciálně upravených specialistkou na aqua fitness Mimi Rodriguez. Merrenge, reggeatton, samba,chacha, salsa...Zaposlouchejte se do hudby a nechte se přenést do víru nespoutané pool party.

Protáhněte se

Spojení dokonalé relaxace a protažení celého těla nabízí aqua jóga nebo "poolates". Voda z vás udělá hotového akrobata a nabídne vám možnost ještě hlubšího protažení. Snaha o udržení rovnováhy vás opět donutí zapojovat všechny svalové skupiny. I když se tedy při provádění jednotlivých cviků soustředíte na jednu konkrétní partii, posilujete zároveň celé tělo. Pokud nejste zrovna příznivkyní kolektivního cvičení, můžete využít jednoduché cviky i při sólo návštěvě bazénu. Ideální je rozdělit hodinu na půlhodinu plavání a půlhodinu cvičení.

Stehna, tricepsy, hrudník a záda posílíte v pozici 50 : 50. Postavte se do místa v bazénu, kde budete mít vodu po prsa. Spusťte ruce pod hladinu a po stranách těla a obraťte dlaně dozadu. Napněte levou nohu a zvedněte lehce také dozadu tak, aby se chodidlo vůbec nedotýkalo dna. Chyťte balanc a zapojte do práce ruce, s nádechem za počítání do pěti jimi pohybujte co nejrychleji zepředu dozadu (stačí pár centimetrů). Totéž zopakujte při výdechu opět s počítáním do pěti. Zopakujte pětkrát a vystřídejte nohy.

Potřebujete-li zpevnit pas, záda, zadek a nohy, vyzkoušejte pozici žáby. Postavte se doširoka rozkročenýma nohama a lehce vytočte špičky, rozpažte a udělejte plié. S hlubokým nádechem zvedněte paty a s výdechem se na špičkách zvedněte do úplného natažení nohou. Postavte se na celá chodidla a cvik osmkrát zopakujte.
Pro zpevnění celého těla je ideální cvik "step star", který se nejlépe provádí v bazénech s klasickými schody. Opřete se rukama o schody tak, aby voda sahala pod úroveň loktů. Zanožte a opírejte se dna pouze špičkami nohou. Přetočte se doprava a rozpažte pravou ruku na úroveň ramene. Levá ruka opírající se o schod je také natažená, takže tělo v této pozici připomíná písmeno T. Zpevněte se a zvedněte pravou nohu do úrovně boků. Vraťte se do "téčka", pak zpět do výchozí pozice a zopakujte totéž na levou stranu. Celou sérii si dejte čtyřikrát.

Štěstí přeje připraveným

Jak se na zábavné vodní hrátky vyzbrojit? Budete potřebovat osušku, žabky na přechod ze šaten do bazénu, plavky (raději jednodílné sportovního střihu se zpevněnými zády, abyste nemusela zápasit s neposednými ramínky), na hydrobike boty do vody a nezapomeňte přibalit láhev s vodou. Věřte nebo ne, i při cvičení ve vodě se pořádně zapotíte a budete potřebovat doplnit tekutiny. Díky tomu se rozhodně také nemusíte bát, že byste během cvičení trpěla zimou.

Text: Sára Kleinová

Zdroj: Časopis PERFECT WOMAN