Voní i čistí - voňavý úklid domova a další praktické tipy využití bio esenciálních olejů Tierra Verde

26.04.2024

Esenciální oleje krásně voní a ošetřují naše duše, to se dávno ví. Ale že se z nich dají úplně jednoduše vyrobit mimořádně účinné, ku zdraví a přírodě šetrné, a ano, samozřejmě i krásně voňavé, čisticí prostředky a různí další pomocníci do domácnosti, to bude asi pro leckoho překvapivá novinka. Tak například pomerančová silice povzbuzuje radost, ale také umí perfektně odmašťovat. A řekl by někdo na první dobrou do harmonické lavandinu, že by se z něj dal namíchat repelent?

Esenciální oleje a lekce praktické domácí alchymie od TIERRA VERDE

Ekodrogerie TIERRA VERDE ráda inspiruje a šíří do světa jednoduchá, ekologicky šetrná a praktická univerzální řešení péče o domov. Víceúčelovost a šetrnost určitě potěší každého (včetně peněženky a planety). Esenciální oleje, které jsou součástí receptur čisticích a pečujících produktů TIERRA VERDE, v nich nejsou zastoupené "jen" pro jejich nádherné vůně. Přírodní silice toho skutečně umí daleko více. Stačí pár kapek plus několik základních ingrediencí a dají se využít na čištění koupelny, kuchyně, toalety nebo si z nich namícháte i repelent proti hmyzu, sprej na prádlo či osvěžovač vzduchu.

Vlastnoruční výroba čisticích přípravků může mít kromě praktické roviny i zajímavý punc alchymického nadšení. Do procesu přípravy se navíc určitě rády zapojí i větší děti - a kdo ví, možná tak získají bližší vztah i k samotnému úklidu (...nebo to bude počáteční impuls závratné vědecké kariéry).

KUCHYŇ, KOUPELNA A SPOL.

Domácí univerzální čistič - základní recept
Ingredience na 100 ml: 20 ml (2 lžíce) bílého octa, 10 ml (1 lžíce) neutrálního tekutého mýdla nebo gelu na nádobí, vodu (převařenou a vychladlou nebo destilovanou), BIO esenciální oleje
Postup: Do prázdné lahvičky (ideálně s rozprašovačem) nalijte ocet a tekuté mýdlo a protřepejte. Dolijte vodou a znovu důkladně protřepejte. Do směsi nakapejte esenciální oleje a promíchejte.

Pro úklid kuchyně jsou ideální citrusové esenciální oleje, které pomáhají rozpouštět mastnotu:
(přidávají se do základní dávky univerzálního čističe, každý po 5 kapkách)

Esenciální olej BIO Citron (skleněná lahvička 10 ml za 129 Kč)


Esenciálního oleje BIO Pomeranč (skleněná lahvička 10 ml za 109 Kč)

Esenciální olej BIO Máta (skleněná lahvička 10 ml za 179 Kč)

Speciální tip, jak vzkřísit k životu zašlou mycí houbičku: 

Na houbičku dejte 3 kapky Esenciálního oleje BIO Citron. Můžete přidat i kapku Esenciálního oleje BIO Tea Tree, který má dezinfekční účinky. Přiveďte vodu k varu, nalijte ji do hrnku nebo misky, přisypte 1 lžičku Biky – sody bicarbony, promíchejte a v této lázni nechte mycí houbičku alespoň 30 minut. Poté ji důkladně vyždímejte a propláchněte pod tekoucí teplou vodou.

Čisticí šumivé bomby do WC
Fungují výborně a ještě se u toho pobavíte!
Na výrobu: 100 g (6,5 lžic) Biky – sody bikarbony, 40 g (2,5 lžíce) kyseliny citronové, 35 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru, staré formičky na cukroví či led nebo kleště pro výrobu šumivek, rozprašovač s vodou
Postup: Nasaďte si rukavice a v misce smíchejte sodu s kyselinou citronovou. Poté pomalu, do
různých míst nakapejte esenciální olej. Promíchávejte směs rukou a postupně zvlhčujte vodou z rozprašovače, aby byla tvárná, ale nezačala syčet a šumět. Hotovou směs napěchujte do formiček nebo vytvarujte pomocí kleští a nechte vyschnout. Zbude-li vám směs, snažte se ji spotřebovat, aby neztvrdla v misce. Hotové bomby skladujte v suchu v sáčku, ve sklenici nebo utěsněné krabičce. 

Použití je snadné – bombu stačí hodit do záchodové mísy, nechat vyšumět a toaletu vyčistit kartáčem na WC.

Esenciální favorité na dezinfekci, čištění a osvěžení:

Esenciální olej BIO Tea Tree (skleněná lahvička 10 ml za 139 Kč)


Esenciálního olej BIO Lavandin (skleněná lahvička 10 ml za 139 Kč)

Namátkou z dalších ingrediencí:

Bika – soda bicarbona, hydrogenuhličitan sodný (papírový sáček 1 kg za 89 Kč)

Čistič na kachličky
Ingredience na 100 ml: 25 ml (2,5 lžíce) přírodního tekutého mýdla nebo gelu na nádobí, 40 ml (4 lžíce) bílého octa nebo 5 g (1 lžička) kyseliny citronové, vodu (převařenou a vychladlou nebo destilovanou),
10 kapek Esenciálního oleje BIO Lavandin, 15 kapek Esenciálního oleje BIO Citron, 10 kapek Esenciálního oleje BIO Tea Tree

Postup: V prázdné lahvičce smíchejte mýdlo s octem, přilijte vodu a dobře promíchejte. Přidejte esenciální oleje a protřepejte. Čistič protřepejte také před každým použitím.

SVĚŽÍ PRÁDLO

Levandulový́ sprej na osvěžení prádla
Můžete jím osvěžit prádlo před žehlením nebo povlečení při jeho výměně.
Ingredience: 100 ml 40% alkoholu (např. vodky), 10–15 kapek Esenciálního oleje BIO Lavandin

Postup: Do prázdné lahvičky nakapejte esenciální olej, přidejte alkohol, protřepejte a sprej je hotový.

DOMÁCÍ REPELENT

Směs pro odhánění hmyzu
Ingredience: 40 ml minimálně 80% lihu (muže být technický i konzumní), 100 kapek Esenciálního oleje BIO Máta, 100 kapek Esenciálního oleje BIO Citronela, 100 kapek Esenciálního oleje BIO Hřebíček
1 čajová lžička glycerinu (prodlužuje účinek, ale není nutný́; seženete v lékárně či v obchodech s kosmetickými surovinami).

Postup: Do skleněné lahvičky s rozprašovačem nalijte líh a glycerin. Poté do ní nakapejte esenciální oleje a několikrát důkladně protřepejte (propojení oleje a lihu může chvíli trvat). Aplikujte pouze na oblečení. Stačí pár stisku rozprašovače, směs voní velmi intenzivně. Zhruba po hodině nebo dle potřeby aplikaci opakujte.
Upozornění: Recepty neobsahují žádné konzervanty, proto namíchanou směs uchovávejte v chladu, nejlépe v lednici, a spotřebujte v řádu týdnů, max. měsíců od namíchání.

Všechny uvedené esenciální oleje v bio kvalitě i další ingredience patří mezi stálice sortimentu TIERRA VERDE a jsou v nabídce i ve větších, ekonomicky výhodnějších baleních.

Více informací najdete na www.tierraverde.cz