Vřelé srdce domova

22.04.2021

Milovníky romantického stylu a tradic jistě osloví kuchyně vonící létem, venkovem a solidností. Zkrátka, tradiční kuchyně, jež mají svého nezaměnitelného ducha.

Okouzlí nás zas a znova svým přirozeným půvabem a vždy vycházejí z principu rodinné sounáležitosti a pospolitosti. Charakterizuje je především použitý přírodní materiál, a důraz na komfort i účelnost.
Není proto div, že se venkovský styl, podpořený použitím přírodních materiálů stal hitem posledních let. Čím dál větší množství lidí dává přednost přírodním barvám a materiálům, jednoduchým liniím v kombinaci s moderními spotřebiči i praktické dispozici celé kuchyňské sestavy. Rustikální kuchyně jsou navíc velice nadčasové a dají si opravdu dobře skloubit s moderními prvky v interiéru.

Dopřejte jim prostor

Každý styl má své místo a to, co dobře vypadá v chalupě, není vhodné pro městský byt. Charakter klasické kuchyně je natolik výrazný a sebeprosazující, že má právo naplno vyznít. Z toho vyplývá několik nepsaných pravidel - tyto výrazné a pohledově atraktivní kuchyně nejlépe vyniknou ve volném prostoru a velké světlé místnosti s okny. Když to dispozice dovolí, umístíme sem i stůl se židlemi, u kterého se pohodlně nají celá rodina a uplatní se také středové ostrůvek přístupný ze všech stran.

Moderní vzhled

Dáváte přednost přírodním materiálům, ale zároveň se nechcete vzdát luxusu moderní doby? Kuchyně v rustikálním respektive klasickém stylu zpravidla pracují jen s přírodními materiály - dřevo a kámen anebo povrchy přírodniny napodobujícími. Pracovní deska z mramoru nebo imitace kamene bude určitě tou nejlepší volbou.

Tyto kuchyně ale nemusíte bezpodmínečně zařizovat spotřebiči v retro vzhledu. Naopak veškeré moderní technologie, odvážně přiznejte. Kouzlo kuchyně totiž spočívá v její funkčnosti.

Ale nejen přírodní materiály dělají stylovou kuchyň. Je tu i spousta drobností a detailů. Nepostradatelné jsou například stylová svítidla, mosazné pánve, nebo proutěné košíky na pečivo.

Nezapomínejte na barvy

Přírodní vzhled věrně prezentují nejen dekory, ale také povrchy materiálů. "Například embosovaná struktura Matrix má v ploše zvláště hluboké rýhy s velkým rozdílem mezi matem a leskem, stejně jako je mají letokruhy stromu. Povrch Perfect structure nese vzhled kartáčovaného dřeva, který se velmi přibližuje přírodnímu dřevu. A povrch Rustic zase zaujme výrazným reliéfem rustikálního charakteru," vysvětluje Dušan Všelicha, specialista na kuchyně Oresi.

Ať už zvolíte bílý provensálský styl nebo velmi oblíbený vzhled dubu či buku, určitě budete z nového vzhledu vaší kuchyně nadšeni. Nebojte se experimentovat a propojte více různých barev a materiálů. Například kombinace dubových skříněk s pracovní deskou v provedení přírodního kamene vypadá velmi moderně, ale zároveň klasicky.

Rustikální kuchyně mohou být i barevné, lakované i s povrchem z lamina či folie, nebo již zmiňovaném dekoru dřeva. Barvy kuchyni navodí pohodovou a útulnou atmosféru. Na kuchyňském nábytku výrobci využívají dřevodekory na materiálech, které se lépe udržují a jsou odolnější, než masivní dřevo nebo dýha.

Text: Zuzana Langová

Zdroj: Časopis SOFIE BYDLENÍ