Výběr vonných vosků je stejný jako výběr bot
Už jste někdy slyšeli, že vonné vosky jsou nejlepší na světě anebo naopak, že jsou úplně na nic? Proč tomu tak je se možná dozvíte v tomto článku. Důležité informace o jejich použití, jak vybrat a tipy.
Vonné vosky milované i nemilované
S vonnými vosky je to vlastně podobné jako s nákupem bot nebo oblečení. Existuje spousta výrobců - malých, velkých, zkušených, nových, značkových, neznačkových. Někomu se drahé tričko ihned vytáhne, jinému vydrží roky. Každý máme jiné oblíbené barvy, jinou velikost, požadujeme volné střihy nebo naopak upnuté.
Stejně jako můžeme roky hledat svou oblíbenou značku, která nám sedí, naše preference se mohou v čase měnit a za několik let zjistíme, že už se nám tento styl nelíbí nebo si můžeme dovolit vyšší třídu, postupně přesedláme jinam.
U vosků je to podobné. Každý máme rád jiné vůně, ale hlavně jinou intenzitu vůně, máme jinou aromalampu, jinak velký prostor v obýváku,..
Určitě ale nechceme pro nic za nic vyprázdnit peněženku za vosky, které pak naštvaně vyhodíme do koše nebo zůstanou ležet ve skříni, než je vyhodíme o několik let později.
Intenzita vůní
Častý nadpis reklam: Jen dva kousíčky a váš domov je rázem provoněný! Moje rodina se mi směje, protože čas od času nakoupím u jiného výrobce a testuji :) Jednou jsem nakoupila vonné vosky, které slibovaly provonění pouhým kousíčkem vosku a doporučené bylo i míchání více kousků a vůní. A skutečně! Máme dům a poměrně velký prostor, zapálila jsem ve své větší aromalampě dva kousíčky a odešla. Za chvíli jsem cítila krásnou vůni až v patře domu, ale když jsem šla dolů, nedalo se tam být, musela jsem otevřít všechna okna, rychle vyvětrat, zhasnout lampu, ve které se navíc toto velmi malé množství vosku začalo přepalovat už po půl hodině svícení a po zatuhnutí nešlo vyjmout z misky.
Ovšem to není špatně! Jiný by si liboval, já mám raději méně intenzivní vůně a nedokážu si představit, co takový vosk udělá například v běžném bytě.
Navíc osobně mám raději, když lampa svítí vedle, sleduji, jak hoří svíčka nebo třeba lampa hází světelné odrazy na zeď. U takto intenzivních vosků se mnohdy doporučuje vosk rozpustit a lampu poté zhasnout, což nechci.
Některé vůně rychle přijdou, rychle odejdou. Jiné se v místnosti drží a cítíte je ještě druhý den ráno po probuzení a příchodu do místnosti, kde lampa hořela.
Vnímání
Každý jsme jedinečný. Ovšem obecné pravidlo, které většinou platí, pokud jste "přečuchaní", nic necítíte. Je to jako když vejdete do parfumerie, vůně cítíte už před vchodem, ale po chvíli přičichávání už se parfém vybírá těžko, natož abyste cítili vůni uvnitř obchodu, jež vás před chvílí vítala.
Pokud svítíte lampou a z místnosti se nehnete, po nějaké době už vůni nemusíte cítit, obzvlášť, pokud je vůně méně intenzivní. Může pomoci rozhýbat vzduch nebo si odskočit a vrátit se zpět po chvíli.
Každý jsme také jinak vnímavý k různým vůním. Vezměme si například krásnou pivoňku - někdo vůni nasaje a chce znovu a znovu, jiný se po přičichnutí zakření a nevoní mu. Někomu se stačí přiblížit a její vůni už cítí z dálky a jiný musí nasát zhluboka, aby vůni pojal. A u jiné vůně to může být pro stejné lidi úplně opačně. Intenzivní vůni pro jednoho nemusí druhý vůbec cítit.
Možná si říkáte, že je to přece logické a známé, ale tato skutečnost se při nákupu na internetu neprojevuje a dáme-li na doporučení nebo zkušenosti jiných, můžeme potom být zklamaní, obzvlášť u něčeho, co nakupujeme poprvé na zkoušku a odradí nás od dalšího nákupu.
Síla, výdrž a množství vůně
Zde se velmi projevuje naše vnímání popsané výše, ale obecně má každá vůně svou sílu, intenzitu. Na tom není třeba nic více rozepisovat, ovšem důležitý je fakt, že každá vůně navíc vydrží různou dobu vonět a uvolňuje se různě dlouho. Většinou, čím více intenzivní vůně, tím déle vydrží nebo ji déle vnímáme. Záleží také, zda je vůně vyrobená synteticky nebo přírodní cestou.
S tím souvisí i velmi podstatný fakt a hlavní odlišnost výrobců - množství použité vůně. Americké svíčky a vosky mají nejčastěji největší podíl vonné esence a jejich vůně tak na vás dýchá už z dálky. Spousta českých výrobců je hrdě dohání a není problém sehnat opravdu "nabušený" vonný vosk. Jak jsem psala výše, není to špatně. Stačí kousek, stačí chvilka a místnost voní po celém bytě, až ven. Poté je možné, pro někoho nutné, lampu zhasnout nebo vyvětrat. Jiného z takové intenzity pálí oči, bolí hlava.
Bio x Syntetické vůně
Co se týká výdrže vůně, ovlivňuje ji ještě jeden faktor, a to původ vůně. Vůně mohou být synteticky vyrobené, stejně jako parfémy v parfumerii nebo jsou vyrobené z rostlin, přesněji řečeno z výtažků, ze silic rostlin. Použije-li se kvalitní parfém vyrobený a sestavený pro výrobu vonných vosků, ač synteticky získaný, pak je vše v pořádku a není se třeba bát uvolňování žádných škodlivin, jak se dnes můžeme všude možně dočíst (je také rozdíl při používání vonného vosku a při hoření vonných svíček, ale to je na další článek).
Pokud hledáte skutečně bio produkt a požadujete-li ve vonných voscích přírodní esenciální oleje, při výběru zbystřete a pátrejte po původu použitých vůní. Ač se u mnohých výrobců dočtete ve spoustě článcích, jak ekologicky smýšlí a vyrábí, často jejich texty vychází pouze z přečtení různě starých článků nebo domněnek a často neuvádí přesné a pravdivé informace, což pravděpodobně mnohdy ani netuší. Věnujte tedy pozornost, jaké má výrobce s výrobou zkušenosti, jak dlouho se výrobou zabývá a nenechte se zmást tím, jak články nebo působí, uváděnými kurzy apod.
Co je ale hlavní - přírodní silice/esenciální oleje nejsme schopní dostat ze všech rostlin nebo je jejich získání tak nákladné a složité, až prakticky nemožné. Z rostlin se silice získávají různým způsobem a různě složitě, zároveň je pro výsledné množství esenciálního oleje potřeba různé množství rostliny. Jak se říká, je toho jak šafránu - čím dražší nebo méně častá rostlina, tím dražší je silice z ní.
Jednou z nevýhod přírodních silic je také to, že jsou těkavé, a tudíž samy od sebe jen tak vyprchají. Některé rychle, jiné vydrží roky, ale nebudou už tak intenzivní. Proto je důležité mít vosky s těmito silicemi uschované na místě, kde jen tak nevyprchají a spotřebovat je nejlépe co nejdříve.
Pokud někde uvidíte svíčku nebo vonný vosk například s vůní kávy, svěží prádlo, vánoční cukroví apod. a u něho uvedeno, že se jedná o čistě přírodní produkt nebo vyrobený z esenciálních olejů, zbystřete.
Prostor
Jedna z nejdůležitějších věcí při výběru. Jak velký je prostor, který chcete provonět? Chcete provonět celý dům nebo obýváček v malém bytě? Myslete na to, že nejintenzivnější je vůně přímo u aromalampy. Proto, pokud se vůně rozline až na půdu domu, v obýváku ve spodním patře, kde lampa svítí, zřejmě nebude bohužel vzhledem k intenzitě vůně obyvatelno. V takovém případě je lepší použití více aromalamp na různých místech.
Čím větší prostor, tím silnější by vůně měla být. Vůně, která bez problému provoní velký obývák s kuchyní a jídelnou, nebude použitelná pro malý obýváček. Máte-li rádi slabší jemné vůně a máte malý obývák, váš oblíbený vosk by kamarádka v obřím mezonetu cítila jen v okruhu několika metrů kolem lampy.
Jestliže jste tedy někdy vyslovili větu, že vosk nebyl ani pořádně cítit, jinak voněl hezky, možná jste měli málo intenzivní vosk vhodný pro menší prostory nebo naopak, pokud na vás byl vosk příliš silný, hodil by se spíše do větších prostor. Pak je možné vosk rozpůlit, použít menší množství, ale pozor:
Velikost, množství vosku, vhodné aromalampy
Na trhu existuje nepřeberné množství nádherných aromalamp. Různě barevných, z různých materiálů, různě velkých. Mají různé misky - mělké, hluboké, maličké, obří.. Dalo by se říci, čím menší prostor, tím menší aromalampa, ale nemusí tomu tak být, jen musíte vhodně nakombinovat vosk a lampu.
Podstatné je, že například do velké mělké misky nemůžete dát maličké množství vosku, protože hrozí, že se bude příliš rychle ohřívat a přepalovat. Můžeme si pomoci představou, co by se stalo, kdyby tam byla voda - jak rychle se asi odpaří - pokud bude malinko na mělké velké ploše, odpaří se rychleji, než kdyby byla v hluboké maličké mističce.
Přepalující se vosk poznáte, že z něj nepřirozeně sálá odpar, vůně se tak velmi rychle dostává pryč. Z rozpuštěného vosku by se totiž vůbec pářit nemělo a esence by z něj měla odcházet pomalu, rovnoměrně.
Čím větší miska, tím větší by mělo být množství vosku. Ovšem pokud budete mít velmi intenzivní vosk a dáte ho velké množství, bude i v místnosti "husto". Pro malé intenzivní vosky tedy volte menší lampičky, pro méně silné vosky můžete použít velkou lampu, vosku použít více a užít si dlouhé hoření aromalampy.
Je to vlastně taková alchymie, jak správně nakombinovat vosk a lampu.
Jak tedy mám vybrat?
Zjišťujeme 4 důležité věci: VŮNĚ, VNÍMÁNÍ, PROSTOR, INTENZITA
Vůni a vnímání zjistíte snadno podle přičichnutí - buď mi voní a hodně nebo nevoní nebo takovou vůni ani necítím. Při nákupu na eshopu budete muset vyzkoušet různá menší balení nebo prodávané balíčky vzorků, pokud nechcete utratit za vůni, která se vám pak nemusí líbit.
Nejoblíbenější bývají citrusové, svěží vůně. Květinové a bylinné jsou více specifické, více se liší názory a vnímání.
Jak velkou místnost chcete provonět a zda máte raději výrazné vůně nebo když je vůně jemná nevtíravá, ale víte, že tam je.Tento článek je sepsán velmi jednoduše, je určený především pro ty, co nemají s vosky moc zkušeností nebo je neznají vůbec, ale i pro ty, kteří se nad tím vlastně nezamýšleli, stejně jako pro ty, kterým se bude hodit pár následujících rad
Rady a tipy na závěr:
Vyvonělý vosk:
Výrobci většinou samozřejmě doporučují koupi nového vosku, ale do "vyvonělého" vosku můžete přidat vonný olejíček a používat tak vosk dál, avšak stejně ho budete muset po několika použitích vyhodit, protože začne "nevonět".
Můžete zakoupit čistý vosk bez vůně právě pro přidání vlastního olejíčku ZDE.Vosk nejde vyjmou z lampy:
Pravděpodobně nebyla miska čistá nebo měla narušenou strukturu. Může se také stát u hlubších misek, které se postupně neotvírají směrem ven, ale mají strmé boky. Nejlepší jsou hladké misky, postupně se otevírající. Maličké množství vosku na mělké široké misce může jít velmi špatně vyjmout.
Zkuste dát misku na nějakou dobu do mrazničky, chladem se vosk o maličko smrští, odpoutá od boků a může jít snadněji vyjmout. V případě nešikovné misky může být vyndávání horší a pokud se vůbec nepovede, nezbývá než vosk znovu rozpustit, vylít a lampu vytřít ubrousky.
Vylitý vosk:
Při manipulaci s lampou buďte opravu opatrní, ale stát se může cokoliv.
Nejlépe nechat vosk zatuhnout a ztuhlé kapičky nebo plochy pak seškrábnout a zbylé drtky nebo fleky můžete nahřát například fénem a teplý vosk vysát ubrouskem. Z tohoto důvodu je také lepší volit slaběji barvené vosky před výrazně barevnými.
Mixování vosků:
V případě jednodruhových vosků můžete různě kombinovat jejich vůně - například máta s citronem, skořice s mandarinkou nebo pomerančem, meduňka s eukalyptem, levanduli s jasmínem apod.. Fantazii se meze nekladou a vy si užijte veselé experimentování.
A jak vlastně vosky používat?
Vosk vložte do čisté misky aromalampy.
Vosk se začne rozpouštět a uvolňovat svou vůni.
Po zhašení svíčky vosk opět ztuhne a po zatuhnutí je možné ho snadno vyjmout, vyměnit nebo opětovně použít, dokud nevydá veškerou svou vůni.
Poté vosk vyměňte za nový nebo použijte tip výše.
Vyndávejte pouze dostatečně zatuhlý vosk.
Vosky uchovávejte nejlépe uzavřené v utěsněné krabičce/pytlíku, aby neunikala zbytečně vůně.
Ze stejného důvodu nenechávejte vosky ležet roky ve skříni, ale spotřebujte co nejdříve.
Lepší je chladnější místo, sice se vůně do vosku jakoby zavře, ale při rozpuštění zase uvolní, v teplejším úkrytu bude svou vůni zbytečně uvolňovat.