Vyberte si kvalitní brýle na zimní sporty

01.04.2021

Lyžařské a snowboardové brýle jsou nezbytnou součástí výbavy, protože vám poskytnou ochranu před sluncem, větrem i chladem. Jenže to není vše. Je potřeba uvažovat také typ čočky, vyměnitelná skla, zabarvení, velikost rámečku a adekvátní usazení. Pojďme se podívat na to, jak vybrat pro vás ty pravé brýle na zimní sporty.

Typ skla a zakřivení

Skla rozlišujeme cylindrická (cylindrical) a sférická (spherical). Cylindrická skla jsou horizontálně zakřivena a zůstávají vertikálně plochá. Na výrobu jsou levnější a tak představuje hotový produkt velmi dobrý poměr mezi cenou a kvalitou. Skla sférická jsou zakřivena v obou rovinách, svisle i vodorovně a brýle mají vypouklý tvar. Mají lepší periferní vidění a je menší pravděpodobnost oslnění, stejně jako poskytují nezkreslený výhled.

Zabarvení a odstín

Vybírat můžete z velkého množství barevných čoček, které se liší dle značky. Každá barva filtruje světlo jinak a nabízí různé výhody za určitých světelných podmínek. Množství propuštěného světla skrze čočku se označuje jako VLT (Visible Light Transmission). Vyjadřuje se jako procento světla prostupující čočkou a udává se mezi 0 % až 100 %.

Vybrané čočky jsou navrženy tak, abyste je mohli používat za zhoršené viditelnosti. Taková skla mají vyšší procento VLT, které se pohybuje vždy nad 35 %. Do zataženého sněžení se hodí oranžová, žlutá, modrá, růžová či fialová. Do takové kategorie patří i stylové brýle ELECTRIC Kleveland Volcom Colab. Brýle do čistě jasného počasí mají VLT do 20 %. Model SMITH Squad propustí 13 % světla. Čočky ve středu spektra fungují spolehlivě za proměnlivých podmínek a perfektně se hodí do polojasného počasí. Brýle mají skla s VLT 20 % až 35 % a díky své variabilitě jsou nejoblíbenější. K takovým modelům patří SMITH se skly v provedení Everyday Green Mirror. Zrcadlová skla (mirror) odráží větší množství světla, díky tomu méně oslňují, a poskytují zvýšenou vizuální čistotu za jasnějších podmínek.

Brýle s vyměnitelnými skly

Žádné ze skel nebude nikdy na sto procent sedět do všech podmínek. Jestli chcete mít stoprocentně dobrý rozhled za každého počasí, musíte nasadit do rámečku takové sklo, které zabarvením odpovídá aktuálním podmínkám. Výměna je velmi snadná a nemusíte se obávat, že byste ji nezvládli. Co výrobce, to unikátní systém výměny skel pomocí přicvaknutí do kolejnic. Vybrané druhy skel mají dokonce magnetické uchycení skel (modely Mag od výrobce SMITH). Vyšší modelové řady brýlí SMITH mají speciální extra skla do zhoršených světelných podmínek. Fotochromická skla není nutné měnit. Jejich zbarvení se přizpůsobí měnícímu se světlu. Taková skla má například model ELECTRIC Kleveland+.

Ventilace a kompatibilita s helmou

Kvalitní brýle mají ventilační systém. Zjednodušeně řečeno, čím více ventilace, tím lépe. Musíte vzít vždy v úvahu, jak daný model brýlí sedí k helmě. Bude-li helma blokovat ventilační kanály na vrchní straně brýlí, odvětrávací systém vám nepomůže a brýle budou zamlžené. Dále je vhodné se vyhnout velké mezeře mezi brýlemi a helmou. Jestli vybíráte helmu a brýle, podívejte se na akční zlevněné sety brýle + helma.

Velikost a tvar

Velké procento mužů i žen se vejde do standartní velikosti rámečku a z brýlí se stává unisexový doplněk. Pokud nebudeme uvažovat dětské brýle, mají také brýle pro dospělé upravenou velikost rámečku a popruhu tak, aby pasovaly i na menší či větší obličej. Velikost rámečku brýlí často odpovídá velikosti hlavy. Jestli máte největší velikost lyžařské helmy a čepic, budou vám s největší pravděpodobností lépe sedět brýle na větší obličej, které mívají označení jako XL. Perfektní je model SMITH Squad nebo I/O Mag. Na malý obličej zase skvěle padnou brýle ELECTRIC EG 2.5.

Každý obličej je jiný a při zkoušení brýlí by vám mělo sedět polstrování kolem lící a nosu. Mezi tvářemi a pěnou nesmí být mezery, kterými by dovnitř proklouzl sníh. Brýle by vás neměly tlačit.

Další vlastnosti brýlí

UV ochrana: Všechny brýle, které pořídíte u Snowboardelu, mají 100% UV ochranu.
Polarizovaná skla: Jsou filtrem svislého světla a lépe odráží než klasické zrcadlové čočky.
ChromaPop™: Patentovanou technologii používá značka SMITH. Filtruje v sobě dvě vlnové délky světla, které způsobí záměnu barev a nabízí přirozenější pohled.

Anti-fog ochrana: Toto hydrofilní chemické ošetření sníží zamlžení.

OTG: Jako Over the Glasses se označují modely, které schovají dioptrické brýle.

Už máte vybráno? Podívejte se na parádní brýle v e-shopu Snowboardel.cz.