Vypálené znamení

09.07.2022

Zarudlé flíčky nebo pigmentové skvrny - i to mohou být znamení, která ve vaší tváři zanechá letní slunce. Naštěstí známe způsoby, jak jim předejít i jak se jich úplně zbavit.

Pigmentové skvrny jsou drobné flíčky, které se na povrchu pokožky objevují v různém zabarvení. Nejčastěji bývají narůžovělé nebo hnědé, případně červené, ale někdy mohou být až černé. Rozhodně se však nejedná o znaménka krásy, kterými by se žena chtěla chlubit.

Pokud se jim chcete vyhnout, dodržujte známé desatero pro opalování. Vyhýbejte se přímému slunci, používejte přípravky s vhodnými ochrannými faktory a nezapomínejte na obličej - právě ten je slunci vystaven nejčastěji. Proto si pohlídejte, aby i váš denní krém, který používáte, kromě hydratace poskytoval pleti i dostatečný obranný štít.

Rozlučte se s nimi

Jestliže se vám však i přesto, že jste se sluncem nenechala svést k letnímu flirtování, pigmentové skvrny objevily jako následek vaší nechtěné lásky, nemusíte si zoufat. Dnešní kosmetická péče s nimi dokáže nemilosrdně zatočit jednou provždy.

Jednou z metod, kterou můžete vyzkoušet, je ošetření speciálním laserem. Principem této léčby je selektivní fototermolýza, během které paprsek barvu spálí. Ovšem toto ošetření má jednu velkou nevýhodu: už během hojení může dojít k opětovnému výskytu pigmentových skvrn.

Mnohem účinnější je chemický peeling, který odstraňuje vrchní vrstvy pokožky. Peeling pokožku vyhladí a viditelně omladí, což je nesporný bonus. Ovšem po jeho výkonu je nutné se na několik měsíců vyhýbat slunečním paprskům, proto se doporučuje tuto proceduru podstoupit v zimních měsících.
Velmi oblíbeným způsobem odstraňování pigmentových skvrn je využití intenzivního pulzního světla. Tato metoda funguje na principu laserového světla v kůži. Toto světlo se při styku s kožním barvivem přemění na teplo a dojde tak k zahřátí pigmentu a jeho následnému vypuzení z těla ven. Asi jedinou nevýhodou je, že ošetření je nutné několikrát opakovat.

Pokud jste dostatečně trpělivá, určitě vyzkoušejte bělicí či zesvětlující přípravky. Snižují tvorbu melaninu, podporují jeho rovnoměrné ukládání v pokožce a stírají ostré hranice mezi skvrnou a okolní kůži. Jsou účinné a většinou velmi dobře snášeny, na výsledky je však potřeba dostatek času. Pak určitě platí, že trpělivost růže přináší.

Text: Soňa Pařížská

Zdroj: Časopis ESTETIKA