Zahradní pergola – kryté posezení po celý rok

10.03.2022

Toužíte po prostoru, kde můžete odpočívat za každého počasí přírodě na dosah, přitom ale chráněný před jejími rozmary? Řešením může být zahradní pergola.

Pergola vám poslouží v každém ročním období. Záleží jen na vás, jakou jí dáte funkci a jakým nábytkem ji vybavíte. Pro slunné měsíce to může být zahradní nábytek a gril. V chladných měsících si zase pod pergolu umístíte topidlo a bude vám příjemně při podzimních deštích i v zimě.

Jednoduchou pergolu, pokud jste šikovný řemeslník, dokážete postavit za několik dní. Musíte ovšem počítat s pomocníkem, protože to není práce pro jednoho.

Hotové pergoly naproti tomu nahrávají širšímu spektru kutilů. Navíc významně ušetříte čas. Jednoduše si v obchodě vyhlédnete pergolu přesně podle svých představ a doma ji podle návodu sami sestavíte.
Co se týče materiálu, často se pro stavbu používá dřevo. Z listnatých stromů se dobře hodí dub nebo buk, velmi moderní je i cedr.

V posledních letech má ale dřevo nového vyzyvatele a tím je hliník. Výhod u tohoto materiálu byste napočítali hned několik. Hliník je už ze své podstaty bezproblémový a bezúdržbový materiál, takže hliníkové pergoly nevyžadují prakticky žádnou dodatečnou investici. Vynikají také svou vysokou odolností, proto se nemusíte bát mechanického poškození při nepřízni počasí. Hliník je takřka nezničitelný materiál, proto je obecně ve stavebnictví tak oblíbený.

V porovnání se dřevem je hliník také mnohem lehčí, takže práce s ním je příjemnější. Mnoho lidí oceňuje také fakt, že hliníkové konstrukce jsou na pohled elegantnější. Štíhlé linky přispívají k celkovému luxusnímu vzhledu pergoly.

3 výhody zahradní pergoly:

1. Možnost venkovního posezení po celý rok - chvíle na terase domu jsou velmi příjemnou záležitostí.

2. Ochrana před sluncem a deštěm - kvalitní zastřešená pergola je spolehlivou ochranou před přímými slunečními paprsky, ale i případným deštěm.

3. Ochrana z boku - pergoly mohou sloužit také jako ochrana před nepříjemným větrem. A když ji osázíte okrasnými popínavými rostlinami, zajistí vám příjemné soukromí.

Široký výběr pergol najdete na www.bauhaus.cz