Zánět močových cest? Na nic nečekejte, někdy se to samo nezlepší

21.07.2022

Zánět močových cest se ohlašuje symptomy, které nenechají nikoho na pochybách. Bohužel se s nimi potýká nejméně jednou za život každá druhá žena.

Týká se to i Vás?

Bolest v oblasti močového měchýře, časté nucení na močení, byť s malým množstvím moči, pálení při močení, kalná moč někdy s příměsí krve, nevolnosti a někdy i zvýšená teplota. Zánět močových cest je postrachem mnoha žen i dívek. Přitom rozhodně není radno ho podceňovat. Opakující se akutní onemocněnímůže přejít do chronické fáze, a nakonec může poškodit i ledviny. Rozhodně není dobré jej přecházet.

Jak si s ním poradit?

Cystitidu, tedy zánět močových cest, způsobují bakterie, nejčastěji Escherichia coli, běžně žijící ve střevním traktu. Zevním přenosem z konečníku se mohou šířit do močových cest, kde se množí. Proto pacientky od lékaře často odcházejí s receptem na antibiotika. Lidstvo se bez jejich pomoci zatím neobejde, jenže čím častěji je užíváme, tím větší odolnost si vůči nim škodlivé mikroorganismy vytvářejí. A časem nemusí pomoci už vůbec. A to i v případě opakovaných infekcí močových cest.

Proč se to děje?

Záněty močových cest se často opakují, protože po prodělaných zánětech dochází bohužel ke změnám na sliznici močového ústrojí a na postižených sliznicích se bakterie lépe uchytí. Až 80 % žen, které prodělaly 2 a více infekcí močových cest, prodělají znovu další onemocnění.

Bakteriální biofilm

Někteří původci urogenitálních zánětů jsou schopni vytvářet takzvaný "biofilm" a velmi dobře v něm fungovat. Život v biofilmu přináší bakteriím řadu výhod, mezi ně patří i zvýšená odolnost vůči antimikrobiálním látkám, tedy i vůči antibiotikům. Biofilmy jsou složité struktury, v nichž mohou žít bakterie jak jednoho, tak i více různých druhů. Mají různé funkce a také mezi sebou komunikují pomocí chemických signálů. Jednotlivé bakteriální kolonie i samotný biofilm je chráněn speciální tekutinou, která se nazývá "matrix". Obsahuje řadu chemických látek a má za úkol chránit společenství před vnějšími vlivy: před antimikrobiálními látkami, UV zářením, změnou pH, osmotickým šokem a dehydratací.

Jak na ně?

Existují látky rostlinného původu, které mají schopnost rozvrátit fungování biofilmu na základě znemožnění komunikace mezi jednotlivými bakteriemi. To nakonec vede k selhání ochranných systémů biofilmu. Takovou látkou je například kyselina rozmarýnová obsažená v rozmarýnu.

Zeměžluč, libeček a rozmarýn. Jejich kombinace, respektive kombinace v nich obsažených účinných látek včetně zmíněné kyseliny rozmarýnové, jsou hlavními léčivými složkami přípravku Canephron® a jsou tou správnou volbou k léčbě jak akutních, tak i opakujících se zánětů močových cest.Canephron® lze užívat samostatně nebo i v kombinaci s antibiotiky. Canephron® může pomoci ulevit již od prvních nepříjemných a bolestivých příznaků infekce.

Canephron® obalené tablety je volně prodejný lék k dostání bez receptu v lékárně. Více informací si můžete přečíst na www.canephron.cz.


Canephron® obalené tablety je lék k vnitřnímu užití. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalový leták. Použití tohoto tradičního rostlinného léčivého přípravku je založeno výlučně na zkušenosti z dlouhodobého použití.

Lék Canephron je určen k léčbě:
Zažívacích obtíží
Zánětů močových cest
Nemocí z nachlazení
Informace hledejte na 

www.canephron.cz