Zcela nová Kia Niro: Asistenti, kam se podíváš

29.08.2023

Doby, kdy vrcholem bezpečnostních opatření v automobilech byly pásy a airbagy, jsou dávnou minulostí. Moderní vozy v současnosti obsahují množství vyspělých systémů a funkcí, které zvyšují pohodlí i bezpečnost posádky. To platí i pro novou generaci crossoveru Kia Niro, jenž má většinu z nich přímo v základní výbavě.

Vyspělé systémy na podporu řízení (ADAS) pro model Kia Niro zahrnují například asistenta pro odvrácení kolize s vozem ve slepém úhlu (BCA-R). Díky němu vůz v případě nebezpečí automaticky aktivuje brzdy a hrozící kolizi odvrátí. Čistě elektrická verze Niro EV pak disponuje i druhou generací systému autonomního nouzového brzdění Kia (FCA-JX 2). Ten neustále sleduje pohyb ostatních účastníků silničního provozu, nejen vozidel, ale i cyklistů a chodců. Pokrývá přitom i situace při průjezdu a odbočování na křižovatkách a v případě nebezpečí dokáže střetu opět sám zabránit.

Pomocí dálkově ovládaného inteligentního parkovacího asistenta (RSPA) pak dokáže vůz sám zaparkovat na vybrané místo. Na situaci po zastavení pak dohlíží asistent pro bezpečné vystupování (SEA). Ten dokáže upozornit na zezadu se blížící vozidlo nebo třeba i cyklistu a případně sám aktivovat elektronickou dětskou pojistku, která zabrání cestujícím na zadních sedadlech otevřít dveře do silnice v případě blížícího se nebezpečí.