Zdravější mlsání plné bílkovin

14.05.2021

Cizrna, čočka, fazole, česnek, uzené jalapeňos nebo chilli. To jsou jen některé z příchutí a surovin nově používaných pro výrobu tradiční pochutiny, kterou jsou chipsy. Symbol nezdravého jídla se v originální české receptuře Strips Chips stal pochoutkou nadupanou bílkovinami a minerály. Nekončí to ale u jen chipsů. Strips Chips nabízejí například i luštěninové těstoviny a jejich výrobky jsou oblíbené hlavně u sportovců a lidí, kteří dodržují nízkosacharidové diety.

Luštěninové chipsy Strips mají několik výhod, které z nich dělají zdravější alternativu tradiční bramborové pochoutce. Neobsahují škodlivý akrylamid a jsou šetrnější pro udržení štíhlé linie. Při srovnání výživových údajů zjistíme, že zatímco stogramová porce běžných solených bramborových lupínků s energetickou hodnotou 529 kilokalorií obsahuje 33 g tuků, 50 g sacharidů, 4,6 g vlákniny a jen 5,7 g bílkovin, stejná porce chipsů vyrobených z čočky má bílkovin 18 g, stejně jako tuků, 47 g sacharidů a 7 g vlákniny. Celkem 441 kilokalorií. Díky vysokému obsahu bílkovin a vlákniny tak dříve zasytí a díky nižšímu glykemickému indexu tento pocit i déle vydrží.

Novinky z cizrny a pálivých papriček

Aktuální novinkou jsou Smoked Jalapeňos vyrobené z hrachu a uzených chilli papriček. Jalapeňos vynikají nejen svou příjemnou štiplavostí, ale jsou také bohatým zdrojem živin a podporují trávení. Nebo například Chipsy Strips Chickpea Asia s příchutí česneku vyrobené z cizrny. Kromě rostlinných proteinů obsahují železo, zinek i vitamíny skupiny B. Díky vysokému obsahu vlákniny tak prospívají střevům a podporují zažívání.