Zdravý interiér od podlahy až po strop

14.10.2023

Dle Světové zdravotnické organizace trávíme až 90 % času uvnitř budov. Je tedy nesmírně důležité udržovat interiér v co nejlepší kondici. Odborníci z Hornbachu poradí, jak na to.

Pro dobré fyzické zdraví je ideální pohyb v prostředí bez toxinů, nečistot a bakterií. Na to mají vliv i materiály použité uvnitř našich domovů.

Začněte od podlahy

Pro výběr vhodné podlahové krytiny je nutné znát výhody a nevýhody jednotlivých možností.

Keramická dlažba a přírodní kámen

Pro lidi s těžkostmi dýchacího aparátu volte zejména hladké povrchy jako mramor a žula, jež zachycují minimum nečistot, prachu a alergenů. "Pozor na obsah VOC (prchavé organické sloučeniny) v lepidle a spárovací hmotě. Spárovací malta má být voděodolná a zabraňovat vzniku plísní na povrchu," upozorňuje Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin projektových marketů Hornbach.

Dřevo

Dřevěné podlahy jsou odolné, univerzální, renovovatelné a vhodné pro alergiky. Pokud mají PEFC certifikát, představují řešení s nízkým environmentálním dopadem. "Tento mezinárodní certifikát podporuje trvale udržitelné a zodpovědné lesnictví a kontrolované další zpracování dřeva. To zaručuje zachování lesů i pro příští generace. Hornbach klade velký důraz na trvalou udržitelnost, a proto zde najdete dřevěné produkty zásadně s tímto certifikátem," vysvětluje Richard Klička. Při jejich ošetření a obnově volte nátěry bez obsahu VOC. Při správné péči se na dřevěné podlaze nezachytávají mikroorganizmy a roztoče. Prach či jiné nečistoty snadno odstraníte pravidelným čistěním.

Přírodní linoleum

Podlaha je vyrobena ze 100 % přírodních surovin, s dobrou elasticitou, tepelněizolačními vlastnostmi a mimořádně širokým výběrem barev i dekorů. Neztrácí vzor ani po sešlapání. Díky přírodnímu původu je vhodná pro astmatiky a alergiky.

Korek

Korková podlaha je jednou z nejudržitelnějších podlahových krytin současnosti. "Je teplá, elastická, odolná vůči prachu a nečistotám. Díky měkkosti výborně pohlcuje vibrace a šetří páteř i klouby. Prospěje lidem s problémy pohybového aparátu. Korek je nenasákavý a odolný proti plísním, ale vyžaduje údržbu povrchového nátěru," hovoří Richard Klička.

 Laminát a vinyl (PVC)

Tyto podlahové krytiny nezachytávají alergeny a snadno se čistí. Vinyl je k dispozici i ve speciální hypoalergenní a antibakteriální úpravě, jež je doložená certifikátem o neškodnosti. Největším rizikem je použití lepidel. Většina podlah se ale skládá systémem klik, který eliminuje potřebu použití lepidel.

Barvy na zeď

Netoxické barvyobsahují velmi nízké nebo žádné procento prchavých organických sloučenin (VOC). Vyrábějí se z ekologicky šetrných nebo organických materiálů (citrusy, laky, balzám, mléčné proteiny či draselné vodní sklo). "Jde o zdravou výmalbu interiéru, aby byl okamžitě obyvatelný. Ekologické a bio barvy se nanášejí stejně jako jiné interiérové barvy – hlavně pomocí válečku. Jsou šetrné k životnímu prostředí, bez zápachu a mají dezinfekční účinek. Ocení je lidé s dýchacími obtížemi nebo alergiemi," objasňuje Monika Linghartová, odbornice z oddělení barev a laků v projektových marketech Hornbach.

Nábytek a bytové doplňky

Bytové textilie či čalouněný nábytek mohou trápit silné alergiky. "Lze zvážit výměnu nábytku za kožený nebo třeba dřevěný. Populární jsou paletové pohovky. Seskládáte je dle libosti a prach se v nich neusazuje tak jako v těch klasických. Matrace klasických pohovek se sice dají vyčistit, velké množství roztočů a prachu se ale nachází v samotném těle pohovky. Paletový nábytek lze utřít mokrým hadrem a matrace vyprášit," uzavírá Richard Klička.

PR článek společnosti Hornbach. www.hornbach.cz