Že se prostata týká jen mužů? Na to zapomeňte, dámy!

02.06.2022

Přestože je téma zvětšené prostaty fyzicky problémem mužů, nevyhýbá se samozřejmě ani jejich partnerkám. Často se ženy dokonce zhroutí vyčerpáním kvůli nespavosti, když je jejich partner v noci budí častým vstáváním.

Podle odhadu lékařů trápí prostatické potíže více než půl milionu mužů jen v České republice. Celosvětové jsou to stamiliony. Více než polovina mužů tyto statistiky vcelku v poklidu přehlíží. Ovšem následné problémy pak mohou opravdu hodně znepříjemnit život.

Zvětšená prostata způsobuje především problémy s močením, hlavně v noci. Zdravý muž by měl v noci chodit na toaletu jen minimálně či spíše vůbec a přes den asi čtyřikrát až pětkrát. Alespoň při standardním příjmu tekutin. Jenže všechno je naprosto jinak.

Problémy s prostatou obvykle začínají právě častou návštěvou toalety v noci. Přitom čas močení je delší, je nutné více tlačit a močit opakovaně. Proud moče je užší a přitom stále přetrvává pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře. Právě tohle jsou prvotní příznaky, které signalizují, že něco není v našem těle pořádku.

Hodně záleží na tom, zda si těchto změn muž včas všimne a začne s tím něco dělat, nebo zda situaci podcení a nic neřeší. Podle urologů existují dva druhy mužů - jedni navštíví lékaře, i když to není až tak úplně třeba. Naopak, druhá skupina mužů si problém s prostatou vůbec nepřipustí a neléčí se.

A jak problémy se zbytnělou prostatou léčit? V počátečních stadiích stačí často jen úprava dietního a pitného režimu. Následuje léčba medikamentozní a pak klasická léčba operační. Moderní doba přináší ale i méně invazivní metody, které pacientovi umožňují se problému zbavit. Poslední, nejnovější a nejméně invazivní metodou je metoda aplikace sterilní vodní páry do prostaty - metoda REZUM.

Technologie REZUM spočívá v aplikaci sterilní vodní páry do prostatické žlázy a lze ji provádět dokonce ambulantně. Výkon vede ke zmenšení přechodové zóny prostaty, zmírnění nežádoucích příznaků spojených s močením a zlepšení průtoku moči. U standardní indikace je úspěšnost až 96%.

Na vývoji technologie se podílely tři světová centra (USA - Minneapolis, Švédsko - Stockholm a ČR - Brno). Hlavním investigátorem brněnského centra je profesor Dalibor Pacík, vedoucí výzkumného týmu v roce 2012-2013. Od roku 2015 se metoda používá v USA a bylo zde léčeno již více než 40 000 pacientů. V Evropě se postupně začíná uplatňovat od roku 2018, v ČR v Brně od roku 2019. A již druhým rokem je rutinně aplikována v SurGal Clinic právě v jihomoravské metropoli.

Pokud má pacient zájem o tento výkon (s vědomím nutnosti jeho úhrady) nejprve musí být provedeno detailní vyšetření se zjištěním, zdali je vhodným kandidátem.

Speciální e-mailová adresa zřízená ke komunikaci o této technologii a operační metodě, kam je možno adresovat případné dotazy a zájem je: rezum@surgalclinic.cz


SurGal Clinic patří k unikátním medicínským projektům, kterému se za 10 let své existence podařilo něco více než je běžné. Spojení kvalitní lékařské péče s luxusními ubytovacími službami.

"Jsme rádi, že se nám naše filozofie daří," shrnuje poměrně jednoduše desetiletí existence ředitelka kliniky SurGal JUDr. Jitka Kellnerová. "Jako jediná nemocnice v České republice nabízíme kromě špičkové zdravotní péče i servis pětihvězdičkového hotelu formou služeb GRAND CLASS. Tedy ubytování v jednolůžkových pokojích s plným servisem, VIP transport a samozřejmě vysoce nadstandardní stravování.... A na spokojenosti našich klientů je vidět, že díky mnohaleté tradici má tento projekt v Česku své významné místo."


SurGal Clinic, jako jedna z prvních nemocnic v republice, již představila následující metody:
- Operace kolene metodou Visionaire
- Operace poškozené chrupavky metodou CaReS-1S
- Operace výhřezu ploténky metodou DiscoGel
- Operace formou 3D laparoskopie
- Operace zbytnělé prostaty metodou REZUM
- Operace diastázy miniinvazivně