Železo pro dívky i dámy

05.05.2022

Únavu často přisuzujeme hektickému životnímu stylu a nekončícím povinnostem v práci i doma. Tenhle kolotoč je sice velmi vyčerpávající, ne vždy je ale hlavní příčinou toho, že se cítíte bez energie. Na vině může být například nedostatek základních živin.

K nim patří i železo, jehož se častěji nedostává ženám. Proč tomu tak je a jak tento stopový prvek doplnit?
Železo se v organismu podílí na řadě významných procesů od přenosu kyslíku přes tvorbu červených krvinek a hemoglobinu po správnou činnost imunitního systému. Jeho nedostatek tělo signalizuje řadou poměrně nespecifických projevů, k nimž kromě pocitu únavy a vyčerpání patří i bledá pokožka, suché a lámavé vlasy a nehty nebo zhoršená schopnost soustředit se. Železo si organismus sám zajistit neumí, a tak je třeba se postarat o pravidelný příjem, ideálně prostřednictvím pestré a vyvážené stravy. Ženy pak v životě procházejí hned několika fázemi, kdy si tělo žádá více železa, než je tomu u mužů.

Zvýšená spotřeba železa u žen

Týká se to již dospívání, kdy může větší potřeba železa souviset se zpočátku nepravidelnou menstruací. Spolu s krví totiž tělo přichází i o železo, a zatímco ztrátu v případě běžného cyklu je schopno kompenzovat, až dvojnásobný úbytek spojený s poruchami v podobě silné, nepravidelné nebo prodloužené menstruace může představovat problém.

Nejvýraznější rozdíl se týká věkové kategorie 15 až 50 let. Ženy v té době potřebují přibližně 15 mg železa denně, což je zhruba o třetinu více než stejně staří muži. Toto množství dál roste během těhotenství, kdy platí pověstné jíst za dva a potřeba tohoto minerálu stoupá až na 30 mg denně. V období kojení by měly maminky svému tělu dopřát přibližně 20 mg železa denně.

Vždy po ruce

V takové situaci může kromě vhodně zvoleného jídelníčku posloužit i doplněk stravy s obsahem dobře vstřebatelného železa. Naším tipem je Salus Floradix Železo, který obsahuje i vitamíny B2, B6, B12 a C, tedy další látky, které blahodárně působí na organismus a přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání. V jeho komplexním složení nechybí ani výtažky z bylin. Můžete si vybrat, zda vám bude více vyhovovat v tekuté formě, jejíž chuť zpříjemňují ovocné šťávy, nebo jako tablety. Ty bývají díky svému balení praktičtější volbou na cesty, a tak se vám v létě mohou hodit. Navíc obsahují kyselinu listovou. Podrobnější informací najdete na www.floradix-zelezo.cz.

Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.