Zimní dovolená na horách? Hotely se rychle plní

26.11.2021

I v letošním roce se Češi chystají strávit pár dní v evropských i českých horách. Oproti minulým sezónám však s objednáním své dovolené čekají až na poslední chvíli. Ostatní ale neváhají, a tak se ubytování i navzdory proticovidovým opatřením rychle plní.

"V tuto chvíli Češi kupují zejména pobyty na horách během Vánoc a Silvestra, které se rychle blíží. Se zimní dovolenou v následujících měsících ale zatím vyčkávají. Protože jedou vlastním vozem, nehrozí, že by přišli o místo v letadle, a tak tolik nespěchají," popisuje mluvčí agentury Invia Andrea Řezníčková. Tento přístup se však nemusí vyplatit. "Problém ale je, že spousta ubytování v Itálii i Rakousku hlásí velký zájem, dokonce na některé přední termíny i vyprodáno. Čili ostatní národnosti zřejmě tolik nečekají a možná by pak pro Čechy mohl být problém sehnat kvalitní ubytování v blízkosti sjezdovek," dodává.

Důvodem, proč Češi zatím s nákupem zimní dovolené nespěchají, je strach, že se opět změní nějaká s covidem související opatření a nařízení, kvůli nimž by nakonec jejich pobyt na horách neproběhl a oni přišli o peníze. "Letos neplatí žádné nařízení o poukazech. Většina cestovních kanceláří v případě nutnosti zrušení pobytu vrací peníze nebo se pokusí s klientem domluvit alternativní řešení na základě vzájemné domluvy. V takovém případě pak může jít o poukaz, změnu termínu na příští rok nebo na letní dovolenou," vysvětluje Řezníčková. Pro ještě větší jistotu je možné si ke každému zájezdu přikoupit připojištění na covid, které kryje například případné výdaje spojené s nutností nastoupit v zahraničí do karantény a pobyt si prodloužit.
Je samozřejmě nutné dodržovat aktuální platná opatření, což je většinou prokázání bezinfekčnosti a například na sjezdovkách bude povinný respirátor v místech, kde se potkávají lidé ve vnitřních prostorách, tedy například v kabinové lanovce nebo restauraci.

Nejoblíbenější je Itálie

"Stejně jako každý rok i letos mezi zájezdy na hory vede Itálie, kam vyráží 50 procent našich klientů. Co se týče konkrétních středisek, 20 procent klientů si zatím vybralo Livigno, na druhém místě je Arabba / Marmolada s 9 procenty, následuje Tre Valli, kam jede 8 procent Čechů," říká Andrea Řezníčková.
Druhou nejčastější zimní destinací je Rakousko, přestože tu bude lyžování zřejmě jen pro očkované. V současnosti je tu nařízen lockdown, který má ale trvat maximálně 20 dní, a tak skončí ještě před Vánocemi, proto by tu svátky a Silvestr už mohly proběhnout bez problémů. "Většina našich klientů už počítá s tím, že cestování i lyžování bude možné jen s vakcínou, a tak už jsou oočkovaní," popisuje Řezníčková zkušenosti agentury Invia.

Do Rakouska během letošní zimy míří 40 procent Čechů. Nejoblíbenějším místem je Salcbursko, které si vybralo 32 procent lyžařů, 13 procent vyráží na Kaprun / Zell am See, po 9 procentech mají Nassfeld a Schladming / Dachstein.

Na lyže do Bulharska?

"Loni čeští turisté objevili lyžování v Bulharsku, a tak ho máme i letos v nabídce," doplňuje Řezníčková. Na třetím místě v oblíbenosti však zůstávají české hory, kam pojede asi 8 procent klientů. Nejoblíbenější jsou Krkonoše, ale také Šumava. Následuje Slovensko, Francie a Polsko.

"Lyžařský zájezd se prodává nejčastěji na týden nebo pět dní, Češi chtějí nejčastěji tříhvězdičkový hotel s kvalitními službami, často blízko sjezdovky, mají rádi wellness a po náročném sportovním dni si chtějí dopřát alespoň saunu a vířivku. Vybírají si pobyty s polopenzí a jezdí vlastní dopravou," dodává mluvčí agentury Invia.

Dovolená na horách letos vyjde na o něco více peněz, podražilo ubytování i skipasy. "Na týden v Rakousku najdeme hotel pro dva s polopenzí od 8000 korun na osobu, takový hotel bude dále od lyžování a bude jednoduchý. Pěkný hotel, blízko sjezdovky vyjde zhruba na 15 až 20 000 korun. Zájezd pro čtyřčlennou rodinu se pak dá objednat od nějakých 30 000 korun až po částky blížící se 100 000. V Itálii pak nejlevnější nabídky pro dva na týden začínají zhruba na 6 tisících za osobu, v lepším hotelu blízko lyžování na 13 tisících. Čtyřčlenná rodina pak pořídí týden v Itálii od 25 000 korun," uvádí Řezníčková.