Život po svatbě

14.03.2022

V pohádkách to mají jednoduché - princ s princeznou se vždycky nakonec vezmou a žijí spolu šťastně až do smrti. Jenže v reálném životě se štěstí po svatbě mnohdy začíná naopak tak trochu rozpouštět.
Když se řekne svatba, vyvolá to v každém trochu jiné emoce. Někteří, především tedy některé, považují ten den za nejdůležitější okamžik celého svého života. Směřují k němu ve svých snech, připravují se na něj v duchu i ve skutečnosti, představují si, že si vezmou nejlepšího muže z nejlepších, tak trochu blázní, když se kamarádky vdávají a ony jsou zatím "na ocet". Pro jiné je sňatek jen formalitou, při níž je nutné podepsat pár dokumentů, jež - pro sociální a právní strukturu státu - potvrdí, že ti dva k sobě patří a mají nějaká ta práva nebo možnosti navíc. Každopádně poslední dvě desetiletí přinesla pochybnosti o tom, jestli je svatba nutnost, nebo přežitek, a pozměnila optiku, jíž se na den D řada lidí dívá. Chystáte se do toho "praštit", jak se říká? Nebo nevíte, co by vám svatba vůbec mohla přinést a jak změní váš partnerský život? Zkusíme vám pomoct najít všechny potřebné odpovědi!

Překvapení každý den

To první, s čím byste se v případě svatby měli oba "smířit", je, že vás po ní život zatraceně překvapí. Můžete do ní jít a tvrdit, že jste si stoprocentně jistí, že jeden druhého znáte jako své boty, můžete si malovat, jaké to bude prima, až si pořídíte děti, můžete snít, jak spolu poklidně zestárnete a jednoho dne budete na kolenou houpat svá vnoučata. Ale každodenní probuzení se jeden vedle druhého vás stejně bude neustále překvapovat.

"Podle mého názoru se lidé, společně žijící, poznávají celý život. Tak, jak se dostávají do různých životních situací, různě reagují, mění se s časem, přebírají jiné návyky a názory. Z těchto důvodů je nemožné myslet si, že člověka stoprocentně znáte nebo že jste připraveni na všechno, co vás na společné cestě životem potká. Vezměte si, že totéž si nemůžete říct ani sama o sobě. I vy sama sebe mnohdy překvapíte novou reakcí, pocitem, chováním, a co teprve, jak může být vyvedený z míry váš partner?" konstatuje koučka Ing. Michaela Lišková z pražského Životního průvodce s nadsázkou dodává, že lepší je nic nečekat a připravit se jen na to, že na všechno připravení nikdy nebudete. V manželství rozhodně ne.

Velká očekávání

Do svatby vkládáme také nejedno očekávání. Doufáme, že posílí naši lásku, zpečetí vztah, posune nás někam "dál", pomůže nám ještě více dozrát. Kromě toho míváme bohužel také nerealistické představy o tom, že svatba vyřeší naše neshody, že nám dá jistotu, že ten druhý už nikdy neodejde a bude jen náš... Malujeme si vzdušné zámky, místo toho abychom přijali fakt, že svatba přinese asi trochu jiné věci. Co například? "Nové příjmení? Tchyni?" směje se koučka, ale vzápětí už zase vážně pokračuje: "To, co vám ve skutečnosti dá, je nový společenský status. Z kolonky svobodná se ocitnete v kolonce vdaná. Abyste v ní také zůstala a nezamířila brzy ke kolonce rozvedená, proberte s partnerem všechna očekávání ještě před svatbou, aby vás jejich nenaplnění nezklamalo. Co se pak určitě naplní, je ta zmíněná změna příjmení, dokladů - po praktické stránce. Pocitově budete bohatší o členství v nové rodině a stanete se ženou reprezentující svého muže. Když mu bude chybět knoflík u košile, bude to vaše chyba. A co vás bude těšit asi nejvíce, bude fakt, že od svatby jste na všechno dva, spolu, oficiálně - a to posiluje." Pozor ovšem: někteří pánové mají tendence si život po svatbě zjednodušovat a hrát si na nezralé "mamánky". I proto je třeba vzájemně o svých očekáváních mluvit dřív, než řeknete ano.

Společné projekty

Pokud o sňatku přemýšlíte hlavně jako možnosti "mít své jisté" a klid, raději na ni rovnou zapomeňte. I když je právě den D velkým společným "projektem", i po něm musí přicházet další, které vás budou držet dál pospolu. Koupě bytu, pořízení dítěte stejně jako plánování obyčejné dovolené. Pořád by vás mělo něco spojovat, abyste se brzy nezačali jenom potkávat nebo míjet na domácí půdě. Není třeba vyznávat stejné koníčky, milovat stejný druh filmů, číst stejné knížky nebo si objednávat stejná jídla. Potřeba je jen chuť jít pořád společně dál, něco plánovat, realizovat, rozvíjet sebe i vzájemný vztah. "Život po svatbě může být vážně skvělý - a přesně takový, jaký si ho budete opravdu přát. Jen je nutné nečekat, že se to tak přihodí samo, bez vašeho přičinění," upozorňuje Ing. Michaela Lišková.

Když se z komára stane velbloud

Sňatek vás zázračně nezbaví ani toho, co na svém partnerovi nemusíte. Pravda, romantická atmosféra může na čas utlumit skutečnost, že váš drahý třeba neuvěřitelně hltá. Chvíli si to můžete vysvětlovat také jako důkaz toho, že vaříte skvěle. Ale jednoho dne vám to začne vadit znovu. "Pokud vám takové maličkosti, jako je chrápání, fakt, že nezavírá zubní pastu a nedává dolů záchodové prkénko, vadí i v období největší zamilovanosti, můžete se vsadit, že nejpozději pár let po svatbě budete tyto detaily naprosto nenávidět. Vaše nelibost se mnohonásobně zvětší," konstatuje koučka a mimo jiné tím také naráží na skutečnost, která se dokonce stala terčem nejednoho vtipu. Totiž, že ženy často očekávají, že muži se po svatbě změní k lepšímu, zatímco muži by dali všechno za to, kdyby jejich ženy zůstaly takové, jaké si je vzali. Nu, i taková umí být realita. Jste na to opravdu připravena?

Vzorové chování

Ujasnit vám, co vás v manželství čeká, vám může také to, jaké vzory chování v dvojici žena/muž si jeden i druhý odnášíte do života ze své původní rodiny. "Před svatbou se vždy podívejte na partnerovy rodiče, jak vypadají, jak se chovají, jak reagují v jistých situacích a jak je řeší. Je velmi pravděpodobné, že se i takto bude chovat váš budoucí muž," potvrzuje Ing. Michaela Lišková. A co víc, vy si musíte být jistá nejen tím, že to vyhovuje vám, ale takové vzory chování bez obav přidáte jednou i dětem. Je to tak? Pak vám už asi nic nebrání do toho "praštit"! Jen si kromě "ve zdraví i nemoci" slibte také to, že se budete vzájemně respektovat, hledat východiska z krize, řešení problémů, že se nebudete trápit pro maličkosti a dokážete společně velké věci. Obdivujte jeden druhého, vždyť k tomu máte jistě denně tisíc důvodů! A když nic jiného, pak myslete na to, že každý muž si zaslouží hluboký obdiv za to, že se rozhodl se doživotně starat o svou ženu a dělat ji šťastnou. A každá žena si zaslouží hluboký obdiv za to, že se rozhodla doživotně pečovat o svého muže a vytvořit mu domov, vzkazuje vám na závěr Ing. Michaela Lišková.

Text: Sára Kleinová

Zdroj: Časopis Perfect Woman