Zlatý peníz je i poselstvím obdarovanému

01.02.2022

Mince z drahého kovu vždy patřila mezi výjimečné předměty, které se mnohdy doslova předávaly z generace na generaci. Někteří takovému uložení peněz dávají přednost před zlatem investičním. Pro ně je rozhodující atraktivnost tématu.

Srdce a slib vetknuté do zlata

Zlatý penízek dostávají novorozenci do kolébky, zlatý penízek připomíná manželům jejich velký den, zlatý penízek může nést slib věrné lásky či vyznání. "Razíme zlaté či stříbrné medaile s textem Miluji Tě nebo Navždy spolu. A nemusíme přemýšlet nad takovým dárkem jen proto, že se blíží svátek svatého Valentýna. Vyznat lásku partnerovi nemusíte přece jen podle kalendáře," přibližuje dárkový sortiment České mincovny Klimentová a upozorňuje na možnost nechat na druhou stranu medaile vyrýt osobní věnování.

Dukáty znásobí umělecká hodnota

Dukáty jsou poselstvím od dárce. Česká mincovna v této řadě razí nejen zlaté dukáty k narození dítěte, svatební dukáty, dukáty ke křtu. Jsou vhodné jako dárek k výjimečné příležitosti. "Speciální řadou je vždy ročníková dukátová řada, letos je tématem první česká korunovace českého krále, k dispozici je nejen v sadě, ale také dukát, dvoudukát, pětidukát a desetidukát samostatně," vysvětlila Lenka Klimentová, mluvčí České mincovny, s tím, že velmi zajímavý je pro sběratele nízký emisní náklad.

Latinské citáty v dukátovém zlatu

Mezi novinky v dukátech jsou pro letošní rok významné Latinské citáty. Prvním z dárkového cyklu je dukát Gaudeamus igitur - Radujme se, který se na trh dostane po březnové ražbě. "Druhým bude Omnia vincit amor - Nad vším vítězí láska, který emitujeme, jak jinak, v květnu. Na podzim přibude ještě Veritas vincit - Pravda vítězí," přibližuje Klimentová jednu z novinek. Stejné téma razí mincovna i jako stříbrné medaile.

Cyklus osobností otevře Matka Tereza

K očekávaným ražbám letos určitě patří cyklus Kult osobnosti. První tváří bude Matka Tereza. "Ztvárnění celého cyklu jsme svěřili významnému sochaři Jiřímu Dostálovi. Jeho figurální a portrétové zpracování je vždy famózní a přesvědčivé," popisuje mluvčí mincovny s tím, že celkem se letos objeví v této řadě čtyři tváře.

Více informací: www.ceskamincovna.cz