Menstruace není tabu

12.02.2022

O menstruaci se nemluví. Nebo alespoň donedávna nemluvilo. Zdá se ale, že časy se mění.
Když muže jednou za rok trápí rýmička, ví o tom celý svět. Po bytě se povalují posmrkané kapesníčky, postižený leží v posteli, urputně se potí, hlasitě naříká, dožaduje se horkého čaje s citrónem a medem, má zatažené žaluzie, aby ho světlo nebodalo do očí, každou půlhodinu si kontroluje teplotu a všichni v jeho sociální bublině mu drží palce, aby přežil další noc. Když vy máte každý měsíc menstruaci, při které vás pobolívá v podbřišku, jste unavená, nervózní, nesvá a celkově se cítíte velmi nepohodlně, neví o tom nikdo. Nenaříkáte, neúpíte, vaší menstruace nejsou plné sociální sítě. Prostě se to snažíte zvládnout, aniž by si někdo čehokoliv všiml. Naštěstí existuje několik novinek, které vám pomůžou, abyste menstruaci přežila s pocitem většího pohodlí.

Speciální kalhotky pro větší pocit jistoty

Ještě donedávna jste neměla moc na výběr: když se přiblížily vaše dny, vydala jste se na nákup do drogerie a tam si vybrala buď vložky, nebo tampony. U vložek většinou řešíme, aby nebyly vidět pod oblečením, aby nikde nevykukovala křidélka, aby držely na místě a také jejich častou výměnu - s sebou na toaletu je nosíme hrozně nenápadně, aby si toho náhodou nevšimli kolegové v kanceláři... U tamponu je náročnější zavádění a jistý pocit nepohodlí, který s nimi může být spojený. Navíc je nelze zkontrolovat a existuje tu i riziko syndromu toxického šoku.

Pokud dáváte přednost vložkám a nechcete být pořád nervózní, zda vám někde něco nevykukuje, nebo aktivně sportujete a převlékáte se ve společných šatnách, čeká vás návštěva lékaře nebo jste zrovna objednaná na masáž, je možné díky diskrétním kalhotkám zajistit, aby vložka držela tam, kde má, a nikde nebylo nic vidět.

Tyto kalhotky vypadají jako normální kalhotky, prodávají se v různých barvách a mají "jen" malou užitečnou vychytávku: v rozkroku se nachází kapsička, do níž můžete vlepit křidélka vložky, takže si nikdo nevšimne, že zrovna menstruujete.

Kromě toho tyto kalhotky obsahují ionty stříbra, které neutralizují případný zápach a zabraňují šíření bakterií.
Další vychytávkou, která se nedávno objevila na českém trhu jsou přímo menstruační kalhotky, a tentokrát už bez vložek. Ve světě už jsou nějakou dobu k dispozici, ale letos můžete nově vyzkoušet nově patentované české kalhotky Snugg. Stojí za nimi podnikatelka Linda Šejdová, která hledala alternativy k běžným hygienickým potřebám a dozvěděla se, že existují menstruační kalhotky, které fungují podobně jako vložky, ale jsou pohodlnější a také ekologičtější.

Linda Šejdová nakonec ale navrhla vlastní model, který se v několika ohledech liší od konkurence. Asi nejzásadnější rozdíl je v tom, že vytvořili technologii, jejímž základem je tenká absorpční vrstva tvořená nanovlákny. Díky tomu je savá vrstva velmi tenká, ale přitom neprosákne. Většina firem vyrábějící menstruační kalhotky proti tomu využívá způsob vrstvení, kdy jsou na sebe skládány různé běžné materiály, které tvoří ochrannou vrstvu zajišťující ženě pohodlí a nepropustnost. Nevýhodou většiny těchto kalhotek ale je, že prakticky vždy je jednou z vrstev igelit, který sice nepropustí tekutiny, ale nezajistí paropropustnost, což není ze zdravotního hlediska vhodné.

Místo tamponů kalíšky

Pokud dáváte přednost použití tampónu, i ty můžete nahradit šetrnější a také ekologičtější variantou, jíž jsou menstruační kalíšky. Jejich zavedení je jednoduché, i když zezačátku vyžaduje cvik. Jejich výhody spočívají v tom, že nejsou napuštěny žádnými chemikáliemi, ale je vyroben z lékařského silikonu , na rozdíl od tamponu nevysušuje sliznici a ušetří i vaši peněženku - u většiny kalíšku výrobci uvádějí minimální životnost 5 let.
Problematická může být péče o nej - po každém vyjmutí (cca po 4 hodinách či déle, záleží na síle menstruace) je třeba kalíšek opláchnut, což předpokládá, že máte k dispozici vodu a umyvadlo. Jistě, doma, v práci, to jde, ale na veřejných toaletách, venku na výletě tuhle proceduru podniknete trochu hůře. V takovém případě se doporučuje mít s sebou láhev s vodou, abyste kalíšek mohla před novým zavedením očistit.

Vědomá menstruace

Možná ale žádnou z těchto hygienických potřeb potřebovat nebudete - to pokud se naučíte naslouchat svému tělu a menstruovat vědomě. K tomu je potřeba být v úzkém spojení se svým tělem, naslouchat mu a dokázat ho ovládat. Menstruační krev totiž není z těla vypouštěna konstantně, ale sbírá se v děloze a je možné vypouštět ji po dávkách. Vy musíte svému tělu naslouchat, že právě teď nastala ta chvíle. Jenže to nestačí - občas nemáte toaletu hned po ruce. Takže vědomá menstruace neznamená jen vnímat signály, ale také umět s tělem pracovat a umět menstruační krev pro danou chvíli zadržet.

Text: Johana Šlajchrtová

Zdroj: Časopis Estetika