Znáte výhody vinylové podlahy?

22.05.2021

Stará podlaha dosluhuje a vám nezbývá než si pořídit novou. Jenže nabídka v obchodech je poměrně široká, vybírat můžete mezi laminem, vinylem, dřevem, dlažbou a kdo ví, čím ještě. Jak se v tom vyznat? Jakou podlahu vybrat?

Odpověď je nasnadě. Vyberte si takovou podlahu, která splní všechny vaše nároky. A to jak finanční, tak funkční a vzhledové. Podlaha toho musí poměrně dost vydržet, měla by ale taky ladit s ostatním vybavením bytu.

Mezi nejoblíbenější patří podlaha z vinylu

Vinylové podlahy si pořizuje stále víc lidí. Jsou totiž finančně dostupné a v obchodech je najdeme v podobě metrážového PVC, lepených vinylových dílců a vinylových plovoucích podlah.

Proč si pořídit podlahu z vinylu?

• Pořídíte ji za příznivou cenu.
• Podlaha z vinylu je tichá a příjemná na došlap.
• Odolá mechanickému poškození i vlhkosti.
• Jednoduše se instaluje.
• Patří mezi teplé krytiny, teplo od nohou tak odvádí o něco pomaleji než jiné druhy podlahových krytin.
• Vinylová podlaha se hodí téměř do každého interiéru.
Snadno se udržují díky speciálně upravené povrchové vrstvě.

Vinylová podlaha v metráži, které se přezdívá také metrážové PVC

Vinylová podlaha v metráži je na trhu k dostání v rolích o šíři 2 m, 3 m, 4 m a 5 m. Jde o měkčené PVC, které se dělí se na zátěžové (do komerčních prostor) a bytové PVC.

Hlavní výhodou je poměrně snadná instalace, zejména u PVC s filcovou spodní stranou, které se až do 50 m2 nemusí celoplošně lepit. Ostatní metrážové PVC se na podlahu instaluje speciálním podlahářským lepidlem.

Mezi další výhody patří široká nabídka barev a dekorů, hluková a tepelná izolace, tlumení došlapu a nejvýhodnější poměr cena vs. užitná hodnota.

Lepené vinylové dílce jsou pevně spojené s podkladem

Jak už název napovídá, na podlahu se dílce instalují celoplošným lepením. Tloušťka dílců je 2-3 mm, mezi velké výhody tohoto druhu vinylu patří snadná výměna lamel za nové, vysoká odolnost proti otlakům od nábytku, ale i možnost použití ve vlhkých prostorách.

Nejde je pokládat na elektrické tepelné rohože a fólie, ani do prostor s vysokými teplotními výkyvy. Jejich nevýhodou může být i tepelná roztažnost. Mezi lamelami totiž vznikají tenké spáry, které se vinou nečistot stávají viditelnými.

Vinylové plovoucí podlahy

Posledním a zároveň nejmladším typem vinylových podlah jsou vinylové plovoucí podlahy, které si velmi rychle získaly své příznivce. Lamely mají po celém obvodu zámek, jsou velmi praktické a vzhledově zajímavé. Snadno imitují dlažbu, mramor i dřevo, jsou odolné vůči opotřebení, snadno se udržují i instalují.