Zvolte to správné stínění a dodejte svému interiéru šmrnc!

07.10.2021

Interiérové stínění může mít 1000+1 podob! Kromě nezastupitelné funkce, kdy chrání místnost před zraky zvenčí i slunečními paprsky, je zároveň důležitým doplňkem, který formuje celkovou atmosféru prostoru. Díky různým typům materiálů i designu proměníte místnosti jednoduše a efektně přesně podle vašeho vkusu!

Nádech romantiky...

Pastelové barvy, květinové motivy, puntíky, abstraktní vzory - to vše dodává pokoji punc romantiky! Stejný motiv se může objevovat na stěně, polštářích, ale také interiérových roletách, které dokážou perfektně doladit celek díky pestrému výběru látek. Navíc je možné volit i doplňkové osvětlení. "Tajemnou atmosféru, příjemný pocit a intimní nádech vašemu interiéru dodá látková roleta Sunlite. Její jedinečnost spočívá v možnosti doplnění o led-diodové osvětlení umístěné v horní ozdobné liště, které v kombinaci s vybranou látkou pohádkově promění váš interiér. V tradičním pojetí plní interiérové rolety stínicí funkci, v netradičním pojetí jsou moderním doplňkem oken a tím i vašeho interiéru," říká Ing. Maxmilián Svoboda z opavské společnosti ISOTRA, která se zabývá stínicí technikou.

Minimalistický design

Patříte-li mezi vyznavače minimalismu a razíte heslo, že "méně je někdy více", jistě jsou pro vás důležité střídmé barvy, čistota linií a vzdušnost prostoru, ke kterému přispívá i dostatek denního světla. S tímto moderním stylem korespondují různé typy stínění v barvách, jako je šedá, bílá či světle béžová. Volit můžete nejen látkové rolety, ale vhodné jsou rovněž horizontální i vertikální žaluzie či moderní japonské stěny, které tvoří posuvné látkové panely. Působí vzdušně a vytváří tlumené rozptýlené světlo, takže se hodí jak do velkých prostorů, tak i do menších místností a garsonek, které by jinak působily stísněně. "Imitují lehký a vzdušný závěs. Absence rušivé konstrukce je jen další plus, proč se vyplatí o koupi japonských stěn uvažovat," podotýká Ing. Maxmilián Svoboda a dodává, že tyto stěny lze kotvit na strop nebo zeď. Ve spodní části mají uchycenou zátěžovou lištu, která zajišťuje vyrovnání látky. Díky tomu se na rozdíl od klasických závěsů nekrabatí, neshrnují a drží stále stejný tvar. Navíc je lze využít nejen jako stínění oken, ale také pro rozdělení místnosti.

Severský hygge styl

Hygge styl má svůj původ ve Skandinávii, kde si místní obyvatelé dlouhé studené zimní večery dokážou zpříjemnit plápoláním svící a zachumlaní do teplých dek tráví rádi čas s přáteli, nad knihou a dopřávají si zklidnění a pohodu. S tímto životním stylem se pojí také útulné prostředí, proto svůj domov ladí do teplých tonů, které navozují příjemnou atmosféru. Barvy, které se neodmyslitelně pojí s hygge stylem, jsou zejména ty přírodní: světle šedá, krémová, odstíny hnědé, hřejivé pastelové barvy. Do těchto tónů můžete ladit nejen stínění, ale také další doplňky interiéru, jako jsou dekorace, polštáře, koberce, přehozy a podobně.

Ložnice, ve které se skvěle vyspíte

Dokonalé zatemnění ložnice je důležité kvůli zamezení průniku světelného smogu zvenčí. Nežádoucí svit pouličních lamp či jiných světelných zdrojů může totiž narušovat klidný spánek. Ideální je v tomto ohledu venkovní stínění (exteriérové rolety či žaluzie), pokud je ovšem z jakéhokoliv důvodu nemáte, můžete vsadit i na zatemňovací rolety, takzvané blackout rolety, případně volit rolety s postranními vodícími lištami, které brání průniku světla na krajích.

Dětská hravost nezná mezí

Do dětského pokoje mohou vnést život pestré rolety, které patří mezi vhodné stínění díky snadné údržbě. Usazuje se na nich méně prachu než v klasických závěsech či horizontálních žaluziích, u nichž navíc v případě malých dětí hrozí poškození při nešetrné manipulaci. "Pro alergické děti, které potřebují co nejméně prašné prostředí, jsou k dispozici speciální látky s obsahem skelného vlákna," doporučuje Ing. Maxmilián Svoboda ze společnosti ISOTRA. Navíc rolety lze pořídit v pestré škále látek a díky tomu dotvořit pokojík pro kluky i holky každého věku. Těm nejmenším rozzáří jejich království obrázky či barevné puntíky, dívky si mohou vybírat z jemných tónů růžové či fialové, anebo volit populární květinové motivy. Teenagerům jejich "doupě" doladí jednobarevné rolety v různých odstínech, anebo mohou volit i skládané látkové žaluzie zvané plisse. Lze je stahovat shora, zezdola i kombinovaně, a zvolit si lze také dvoulátkové plisse, takže si může student regulovat sluneční paprsky podle úhlu jejich svitu a zatemňovat pokoj podle právě prováděné aktivity. "Mezi kolekcemi interiérových látek máme dvě, určené přímo pro děti a nově také chystáme celou dětskou kolekci plisse látek," prozrazuje Ing. Aneta Paroulková z marketingového oddělení společnosti ISOTRA.

Pracujte se světlem díky roletám den a noc!

Toto netradiční stínění kombinuje výhody žaluzií a rolet - můžete díky nim plynule regulovat světlo a zároveň platí za skvělý interiérový doplněk, který je možné ladit do různých barev. Jejich princip tkví ve střídání průhledných a neprůhledných pruhů. Vzájemným překrýváním dvou vrstev lze pak regulovat intenzitu světla - když je nastavíte tak, že se polopropustný pruh překrývá s tmavým, zamezíte průniku slunečních paprsků, pokud je ovšem nastavíte tak, že se překrývají světlé pruhy, umožníte světlu naopak proniknout do interiéru. Látky lze vybírat nejen podle barev a vzorů, ale rovněž podle typu materiálu. Ty s obsahem skelného vlákna jsou vhodné pro alergiky, látky se speciální povrchovou úpravou zase vytvoří bezpečnější domácí prostředí, protože jsou nehořlavé.